Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik. Bo student swoje prawa ma! Sprawdź jakie...

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Fot. sxc
Do kogo należy zwrócić się o zgodę na urlop? Kiedy można zostać skreślonym z listy studentów? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku...

Szczegółowe zasady odbywania indywidualnego toku studiów, przyznawania urlopów, wznawiania studiów, zmiany kierunku lub systemu studiowania, składania egzaminów i zaliczeń, dopuszczenia do egzaminu komisyjnego, prawa do warunkowego zaliczenia roku określają uczelnie w swoich regulaminach.

Na większości uczelni najważniejsze decyzje w sprawach studenckich podejmuje dziekan. To właśnie jego żak powinien powiadomić, gdy na przykład zamierza zmienić uczelnię.

Do dziekana więc należy na ogół składać wnioski o:

- urlopy

Do korzystania z urlopów mają prawo wszyscy studenci. Żacy mogą starać się m.in. o urlopy zdrowotne.

Przyznawane są one w sytuacjach uniemożliwiających dalszą naukę, na przykład z powodu choroby czy rehabilitacji. Na uczelni należy wówczas przedstawić zaświadczenie lekarskie. Urlopy zdrowotne udzielane są najczęściej maksymalnie na dany rok akademicki.

Żakom przyznawane są również urlopy okolicznościowe, na przykład z okazji urodzenia dziecka.

Zwykle podczas urlopów, popularnie zwanych dziekańskimi, studenci zachowują swoje prawa. Przeważnie mogą też korzystać z pomocy materialnej. Szczegółowe zasady w tym zakresie ustalają jednak poszczególne uczelnie.

- indywidualny tok studiów

Taka forma często odpowiada żakom studiującym, na przykład czasowo za granicą czy na kilku kierunkach. Indywidualny tok studiów jest coraz popularniejszy wśród najbardziej ambitnych osób, którym nie wystarcza już zdobywanie wiedzy w tradycyjny sposób. Na takie rozwiązanie decydują się też niepełnosprawni studenci i żacy wychowujący dzieci. O indywidualny tok studiów można się ubiegać nie wcześniej niż po drugim roku. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób wymaga dużej samodyscypliny.

- warunkowe zaliczenie

O zgodę na warunkowe zaliczenie roku student powinien zwrócić się do dziekana w terminie zapisanym w regulaminie. Na niektórych uczelniach "warunek" mogą mieć żacy, którzy nie zaliczyli, na przykład dwóch przedmiotów, na innych - tylko jednego. Zawsze jednak należy zdobyć brakujące zaliczenie w wyznaczonym terminie. Najczęściej za "warunek" trzeba dodatkowo zapłacić.

- zgodę na wznowienie przerwanych studiów

O tym, czy student będzie mógł rozpocząć na nowo studia, również decyduje najczęściej dziekan.

Jeśli jednak przerwa w nauce jest zbyt długa, trzeba się liczyć z tym, że dziekan może chcieć sprawdzić stan wiedzy studenta.

- egzamin komisyjny

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przystąpić do takiego egzaminu, określa regulamin uczelni. Często nie można mieć więcej niż dwóch ocen niedostatecznych.

Termin egzaminu komisyjnego wyznacza dziekan. W komisji egzaminacyjnej zasiada często - oprócz przedstawicieli uczelni - także osoba z samorządu studenckiego.

Skreślony z listy

Żak może też zostać skreślony z listy studentów. Okoliczności, w jakich może to nastąpić, określa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym.

Studenta może skreślić z listy kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej, np. dziekan. Następuje to, gdy student:

- nie podjął studiów
- zrezygnował ze studiów
- nie złożył w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego
- został dyscyplinarnie wydalony z uczelni.

Student może zostać również wykreślony z listy, gdy:

- nie robi postępów w nauce
- nie zaliczył semestru lub roku w określony terminie
- nie wniósł opłat związanych z odbywaniem studiów.

Studentowi przysługuje prawo odwołania od tych decyzji do rektora w ciągu 14 dni od daty otrzymania tej decyzji. Jeśli rektor ją podtrzyma, student może zwrócić się do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Komisja dyscyplinarna może też zawiesić studenta w jego prawach - nie dłużej jednak niż na rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska