Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny w pracy

Ewa Brzozowska-Kowalka
Fot. sxc
Na co mogą liczyć osoby niepełnosprawne ze strony pracodawcy? Czy mogą one krócej pracować? Czy przysługuje im prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Naruszenie sprawności organizmu powoduje, że osoba niepełnosprawna nie może być dyspozycyjna w takim samym stopniu jak pracownik w pełni sprawny. Dlatego jej czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Stosowanie skróconej normy czasu pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia ustalonego według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania.

Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Ograniczenie to nie dotyczy osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników wyrazi na to zgodę.

Dodatkowy urlop

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności.

Pracownikowi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska