Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczące pory

Zbigniew Przybylak
Fot. sxc
Pory są warzywem smakowym. To wiemy. Badania wykazują, że mają także dobre wartości odżywcze, bo zawierają sporo minerałów i witamin. Dlatego nie należy się dziwić, że spożywane regularnie, tonizują, regulują pracę całego organizmu. Są zalecane zwłaszcza chorym będącym w okresie rekonwalescencji, również w profilaktyce.

Badania przeprowadzone na czterech tysiącach mieszkańców Włoch i Chin, którzy jadali rocznie od 11 do 22 kilogramów czosnku oraz podobnych roślin (porów, cebuli, szczypiorku) wykazały, że rzadziej chorowali oni na raka.

Inne obserwacje dowiodły że jadanie cebuli, czosnku, porów, szparagów poprawia pracę trzustki i wspomaga przemianę węglowodanową, a więc jest polecane dla cukrzyków.

Jak zauważa lekarz Amelia Serbin w swej książce "Lepiej zapobiegać niż leczyć" pory spożywane na surowo (bez przypraw) chronią przed zachorowaniami na grypę i choroby przeziębieniowe. Warzywo poprawia też czynności wątroby i wydzielanie soków trawiennych.

Dobre na zmęczenie fizyczne

Już Hipokrates stosował go w leczeniu gruźlicy, chorób nerek i krwawień z nosa. Por pomaga w kurowaniu gośćca, reumatyzmu, stwardnienia tętnic, zaburzeń przemiany materii i zwalczaniu otyłości.
Dieta z porem likwiduje zmęczenie fizyczne i psychiczne, korzystna jest w chorobach wątroby, kamicy dróg moczowych. Stwierdzono, że zawarta w olejku eterycznym alliina - związek siarki odpowiadający za zapach i smak, wykazuje liczne cenne właściwości. Między innymi niszczy szkodliwe bakterie i grzyby w żołądku i jelitach.

Zapobiegają tworzeniu się skrzepów

Tygodniowa kuracja złożona z około 200 g porów dziennie często powoduje znaczne obniżenie stężenia szkodliwych tłuszczów we krwi. Systematyczne jadanie pora wspaniale rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu skrzepów. Przeciwdziała także zmianom w naczyniach krwionośnych, wywołanych procesami starzenia. Dieta bogata w pory jest korzystna w dolegliwościach żył, zwłaszcza żylakach.

Na kłopoty z popędem płciowym

Por zaliczano do afrodyzjaków wzmacniających potencję. Dlatego ich jadanie, już od czasów sławnej średniowiecznej zielarki Hildegardy z Bingen, jest polecane w kłopotach z popędem płciowym. Z kolei por jedzony przez kobiety karmiące zwiększa laktację.

Warzywo to traktuje się jako odtrutkę przy zatruciu parami ołowiu. Z racji m. in. dużej zawartości selenu zwiększa odporność organizmu na infekcje. Poleca się też jego jadanie przy alergiach, katarze siennym i astmie.

Amelia Serbin, przy dychawicy oskrzelowej (astmie) poleca taką kurację: 4 średnie pory pokroić, zalać 1 litrem mleka, gotować na małym ogniu 5-10 minut. Odstawić. Przestudzić pod przykryciem. Pić rano i wieczorem po szklance. Przechowywać w lodówce, przed spożyciem lekko podgrzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska