Grudziądz - Lotnisko: kamery płoszą łobuzów

Dodano: 28 września 2009, 6:15 Autor:

Strażnicy Adam Marks (z lewej) i Adam Grabowski na tle budynku... poczty. Ściany pomazane grafitti, na ziemi pełno potłuczonych butelek...

Strażnicy Adam Marks (z lewej) i Adam Grabowski na tle budynku... poczty. Ściany pomazane grafitti, na ziemi pełno potłuczonych butelek... (fot. fot. Maryla Rzeszut)

Jedno z największych osiedli będzie bardziej bezpieczne, jeśli pojawi się więcej kamer. Teraz spokój zapewnią głównie interwencje policji i strażników.

Zanim wyruszyliśmy na patrol, strażnicy musieli „odwiedzić’ zakłócającą spokój na osiedlu młodzież, używającą głośno wulgaryzmów. Lokatorzy pobliskiego bloku nie wytrzymali i wezwali straż miejską. - Zanim podeszliśmy do nich, rozpierzchli się - relacjonuje strażnik Adam Marks - w dzień jest w miarę spokojnie. Horror zaczyna się wieczorami, zwłaszcza w weekendy: picie alkoholu pod blokami, rzucanie butelkami, załatwianie się w krzakach lub pod budynkami, krzyki, bójki.

Ci, co piją w plenerze zbierają się zwykle w czterech miejscach.

1. Przed administracją
osiedla. Tu, przy ul. Warszawskiej, jest ładny taras, ogrodzony barierkami i murki, na których można usiąść. Po obu stronach są zakamarki, w których „urzędują” grupki raczące się tanimi trunkami. Od niedawna, od strony administracji spółdzielczej jest spokój. Pojawiły się tu dwie kamery nagrywające wszystko, co się dzieje.

Można było zamalować wysmarowane grafiti ściany budynku i teraz nikt ich nie bazgrze... Po drugiej stronie - nadal wieczorami i nocą „imprezy” na całego.

- Jak już piją, to „na bank” zaczną się problemy: zaśmiecanie terenu, rzucanie butelek i puszek, wrzaski, wulgaryzmy - objaśnia strażnik Adam Grabowski - jak teren później wygląda, najlepiej wiedzą sprzątający osiedle pracownicy administracji.

2. Za budynkiem poczty

Od frontu poczta wygląda jako tako. Z tyłu - obraz nędzy i rozpaczy. Na ziemi pełno kapsli i potłuczonych butelek, a ściany budynku - wzdłuż i wszerz dokładnie „upstrzone” grafiti. Tu można długo „biesiadować” nawet gdy pada, bo jest daszek.

3. Skate Park

- tu się uspokoiło od czasu, gdy zainstalowano kamerę, włączoną do miejskiego monitoringu. - Trzeba jeszcze było rozebrać rampę, pod którą chowali się amatorzy popijania alkoholu i różne cuda się pod nią działy - tłumaczą strażnicy. Zastępująca kierownika osiedla Alicja Bartoszewska informuje: - Mieszkańcy uznali, że sprawę rozwiąże likwidowanie różnych murków, na których zbierają się rozrabiający wieczorem i nocą ludzie. I składają o to wnioski, oczekując odpowiedzi na piśmie. Zły to sposób, bo niedługo nic na osiedlu nie będzie.

4. Boisko osiedlowe

pomiędzy ul. Dywizjonu 303 i Kustronia. Długi rząd ławek, tylko do połowy okupowany jest przez rozochoconą trunkami i zmrokiem młodzież. Drugą część ławek obserwuje kamera. Niektórzy liczą na to, że w ciemności kamera nic nie widzi. - Mylą się - twierdzą strażnicy Marks i Grabowski - nie jednemu pokazaliśmy film, jak to popijał, ciskał butelkami i załatwiał się pod krzakami.
Kto nie płaci mandatu, trafia do sądu. Właśnie wczoraj nie mogli być z nami dzielnicowi z Lotniska - strażnicy Stasiorowski i Kwiatkowski, bo mieli trzy sprawy sądowe z rzędu, gdzie wykazywali winę ukaranych mandatem.

Czytaj więcej o:
  • Grudziądz
  • Grudziądz Lotnisko
  • kamery
  • wandalizm
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.