Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bajka o Koperniku wkrótce na ekranach

Kamila Mróz
kadr z filmu
Toruń na ekranach w bajkowej scenerii! W październiku wchodzi do kin "Gwiazda Kopernika". To rysunkowa opowieść o małym Mikołaju, którego okrzyknięto wielkim Kopernikiem.

Jak już wczoraj informowaliśmy, we wtorek w Toruniu odbędzie się prapremiera animowanej "Gwiazdy Kopernika". To polska rysunkowa megaprodukcja, powstała w studiu Bolka i Lolka w Bielsku-Białej. Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski - autorzy scenariusza i reżyserii współtworzyli m.in. Reksia czy Baltazara Gąbkę.
94-minutowa "Gwiazda Kopernika" powstawała kilka lat. Rysunki opracował Janusz Stanny, wszystkie wykonano ręcznie, a pracowało nad nimi 60 najlepszych polskich animatorów. W bajce wykorzystano także elementy 3D. Oryginalną muzykę napisał Abel Korzeniewski.

Głosy bohaterom bajki użyczyli m.in. Piotr Adamczyk (dorosły Mikołaj Kopernik), Jerzy Stuhr (Paul van de Volder - główny oponent Kopernika) i Anna Cieślak (Anna - ukochana Mikołaja). W kreskówce usłyszymy także m.in. Piotra Frączewskiego, Jana Peszka i Andrzeja Grabowskiego.

Na ekranie zobaczymy Toruń w bajkowej scenerii, a Mikołaja Kopernika jako ciekawego świata młodzieńca, która ostatecznie doprowadza go do wielkich odkryć. Twórcy filmu zapewniają, że astronom został przedstawiony nie jako postać pomnikowa, ale zwykły, często niepokorny, człowiek, z wadami i problemami.

Przenieśmy się do bajki...

Mikołaj Kopernik, syn toruńskiego kupca, jest bystrym i ciekawym świata dzieckiem. Gdy ma dziesięć lat, niderlandzki astrolog Paul van de Volder przepowiada mu wielką przyszłość, rozwijając w chłopcu zainteresowanie gwiazdami. Ponownie pojawia się on w życiu Mikołaja, gdy ten jest już studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pomiędzy astrologiem szarlatanem a Wojciechem z Brudzewa i innymi profesorami uniwersytetu rozpoczyna się walka o duszę studenta...

"Gwiazda Kopernika", jak podkreślają jej twórcy, jest daleka od podręcznikowej nudy, a teorię wielkiego naukowca poznajemy niejako przy okazji. Przy okazji... jego perypetii miłosnych oraz sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula van de Voldera.

Film przybliża też fakty z życia uczonego: od dzieciństwa w kupieckiej rodzinie w Toruniu, wzrastanie pod opieką wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode, przez studia na Akademii Krakowskiej, po dalszą edukację w Bolonii i Rzymie.

Seans z Anną Cieślak

Andrzej Orzechowski, scenarzysta i reżyser filmu opowiada: - Od początku naszej pracy założyliśmy, że mimo konwencji filmu rysunkowego, nasza opowieść o życiu Mikołaja Kopernika będzie miała potwierdzenie w dostępnych dzisiaj faktach historycznych. Stąd odbyliśmy wędrówkę śladami astronoma. Owocnym dla nas okazał się pobyt w Planetarium i w Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wizyta w katedrze we Fromborku. Niezwykle ważną rolę w naszej pracy odgrywali konsultanci merytoryczni.

Piotr Adamczyk mówi: - Z pewnością ten film przyczyni się do tego, że dzieci, i nie tylko one, będą o Koperniku więcej wiedzieć.

Na toruńską prapremierę do auli UMK można wejść jedynie na zaproszenia. Swoją obecność potwierdziła Anna Cieślak. Film w kinach będzie wyświetlany od 9 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska