Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Gniewkowem odkryto grobowiec sprzed 6 tysięcy lat

Dariusz Nawrocki
W Gąskach pod Gniewkowem odkryto potężnych rozmiarów grobowiec. Usypano go w kształcie piramidy ponad 6 tysięcy lat temu tylko dla jednej osoby.
Pod Gniewkowem odkryto grobowiec sprzed 6 tysięcy lat

- Musiał to być ktoś bardzo wyjątkowy, stojący wysoko w hierarchii. Najprawdopodobniej był to przywódca ówczesnej społeczności przebywającej na tym terenie - tłumaczy dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który prowadzi tu badania.

Grobowiec ma aż 50 metrów długości i 14 szerokości. W jego centralnej części złożone zostało ciało tego wyjątkowego człowieka. Archeolodzy znaleźli jedynie słabo zachowane kości ludzkie oraz ślady drewna. Grobowiec miał bowiem drewnianą obudowę.

Rzymskie wpływy

Pod Gniewkowem odkryto grobowiec sprzed 6 tysięcy lat

Jak tłumaczy dr Bednarczyk, miejsce to pełniło funkcję cmentarzyska także w kolejnych tysiącleciach. Dlatego tuż obok archeolodzy natrafili na kamienne grobowce. Zwłaszcza jeden z nich to absolutny hit. Został zbudowany w kształcie skrzyni z kamiennych płyt.

- Początkowo braliśmy pod uwagę nawet to, że jest to grobowiec rzymianina, który tutaj się zapędził. Tak bowiem były budowane rzymskie sarkofagi. Ostatecznie uznaliśmy, że ten skrzyniowy grób powstał tu około 5 tysięcy lat temu zgodnie z ideą budowania grobowców, która przywędrowała tu najprawdopodobniej z Czarnomorza - wyjaśnia Bednarczyk.

Tego typu groby w tej części Europy spotyka się niezwykle rzadko. Dotąd znaleziono je tylko w okolicach Płońska, na Mazowszu.

Ciekawostką jest również trzecia komora grobowa, którą odkryto. Zbudowana jest z potężnych kamieni. Archeolodzy znaleźli tutaj szczątki szkieletów ludzkich, ale i zwierzęcych, najprawdopodobniej krów.

- To było miejsce składania zmarłych, ale i obrzędów. W tą przestrzeń można było wchodzić. Nieboszczyk był pocięty na kawałki i przez członków rodziny traktowany jak dziś relikwie świętego. Krowy to najprawdopodobniej zwierzęta składane w ofierze. Również są pokawałkowane. Tak jakby część z nich spożywano - opowiada dr Bednarczyk.

Będzie skansen

Pod Gniewkowem odkryto grobowiec sprzed 6 tysięcy lat

Pierwszy raz do sensacyjnych odkryć w Gąskach doszło w latach 80. Naukowcy znaleźli tu między innymi około 20 złotych i srebrnych monet pochodzących z czasów cesarstwa rzymskiego. Badania przerwano w 1985 roku z przyczyn finansowych. Powrócono do nich dopiero teraz.

- W przyszłym roku archeolodzy znów do nas przyjadą. Myślę, że natrafią na równie sensacyjne odkrycia. Nie możemy tego tak zostawić. Gmina jest właścicielem tej ziemi. Chcemy utworzyć tu rezerwat archeologiczny i wykorzystać go do promocji gminy - mówi burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

Gmina mocno stawia na historię. Wszędzie podkreśla fakt istnienia w średniowieczu Księstwa Gniewkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska