Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy będą wspierać budowę radioteleskopu w Borach Tucholskich

Kamila Mróz
sxc
Toruńscy astronomowie chcą postawić unikatowy w Polsce instrument do badania nieba. - Pod względem wielkości byłby to trzeci ruchomy radioteleskop na świecie - mówi ich szef prof. Andrzej Kus.

Piwnickie Obserwatorium, zbudowane 60 lat temu kilka kilometrów od Torunia, jest uznanym na świecie ośrodkiem astronomicznym. Centrum Astronomii UMK może też pochwalić się największym w Europie Środkowo-Wschodniej 32-metrowym radioteleskopem. Od kilku lat przygotowuje się jednak do postawienia większego, 90-metrowego instrumentu. Musiałby on stanąć daleko od cywilizacji tak, by jej odgłosy nie zakłócały pracy aparatury. Ostatecznie astronomowie wybrali gminę Osie w Borach Tucholskich.

- Myślę, że tam, przynajmniej przez 50 lat, do radioteleskopu mogłyby docierać najsłabsze sygnały z kosmosu - mówił nam w lipcu prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii UMK.

Wczoraj w Piwnicach odbyło się spotkanie w tej sprawie. Poza astronomami z Polski i zagranicy, uczestniczyli w nim także wpływowi politycy z regionu.

- Przedstawiliśmy m.in. projekty badawcze, które zamierzamy realizować za pomocą nowego radioteleskopu. Dyskutowaliśmy też nad realnością budowy tego instrumentu - wyjaśnia prof. Kus, ciesząc się, że uczestnicy konferencji, również leśnicy i gospodarze gminy Osie, zadeklarowali wsparcie w realizacji tego projektu.

To przedsięwzięcie, które wyrasta ponad jakąkolwiek inwestycję naukową realizowaną w Polsce. Kosz postawienia radioteleskopu mógłby bowiem wynieść od 80 do 100 mln zł.

W przyszłym roku uniwersytet będzie starał o dotację unijną na tę budowę. Być może pomocną dłoń wyciągnie także Urząd Marszałkowski. 90-metrowy radioteleskop mógłby stanąć w Borach w 2014 lub 2015 roku.

- Zyskalibyśmy w Polsce unikatowy instrument badawczy, który wśród istniejących radioteleskopów ruchomych, ustawiłby nas pod względem wielkości na trzecim miejscu w świecie - mówi dyrektor. Dwa większe są w USA i w Niemczech.

Dzięki nowemu instrumentowi możliwości badawcze ośrodka w Piwnicach wzrosłyby gigantycznie.
- Zamiast kilkunastu obiektów moglibyśmy badać ich miliony - wyjaśnia profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska