Wiadomo już, jak przebiegały ostatnie chwile życia Michaela Jacksona

Dodano: 26 sierpnia 2009, 18:15 Autor:

Może przyczyną był niepokój związany ze zbliżającą się serią koncertów w Londynie. A być może jego organizm próbował przyswoić zbyt wiele różnych leków? Przyczyny możemy nigdy już nie poznać, ale dokumenty zgromadzone przez prokuraturę wskazują wyraźnie, że Król Popu nie mógł spać w nocy tuż przed śmiercią 25 czerwca - donosi CNN.

W oparciu o przesłuchania, wizyty w domu Jacksona - a także materiały lekarskie i dokumenty zgromadzone podczas śledztwa - opracowany raport policyjny, na który powołuje się CNN, przedstawia następujący przebieg ostatnich dni piosenkarza:


W maju Jackson zatrudnił kardiologa, doktora Murraya. Piosenkarz spędzał wiele godzin przygotowując się do koncertów, które według niego były główną szansą na ożywienie jego kariery.


Murray powiedział policji, że przez sześć tygodni leczył Jacksona na bezsenność. Jak zeznał, dawał mu kroplówkę z 50 miligramami propofolu, rozcieńczonego z lidokainą, aby dzięki temu piosenkarz mógł zasnąć.


Jackson stosował już wcześniej propofol, silny środek usypiający - powiedział Murray. Piosenkarz nazywał nawet ten lek swoim "mlekiem", ze względu na wygląd specyfiku - dodał lekarz.


Kiedy zbliżał się moment koncertów, gwiazdor zaczął potrzebować leków już każdej nocy - zeznał Murray, dodając, że martwił się, iż Jackson uzależnił się od propofolu. Lekarz chciał więc odstawić specyfik.


Trzy dni przed śmiercią Jacksona - 22 czerwca - Murray podał mu mieszankę lekarstw, które miały stopniowo odzwyczajać piosenkarza od propofolu. Mieszanka zawierała propofol, lek uspokajający lorazepam ( znany pod nazwą Antivan), oraz midazolam (znany jako Versed). Pomogło to Jacksonowi zasnąć przez dwie noce - powiedział Murray.


Jednak wieczorem 24 czerwca, gwiazdor znowu miał problemy ze snem.


O 1.30 25 czerwca Murray zdecydował zrezygnować z propofolu na rzecz 10 miligramów Valium. Pół godziny później Jackson nadal jednak przewracał się z boku na bok w swoim łóżku, a Murray wstrzyknął mu dwa miligramy lorazepamu.


To nadal nie przyniosło efektów.


O 3 rano Murray dał piosenkarzowi jeszcze dwa miligramy midazolamu, ale dwie godziny później piosenkarz wciąż nie mógł zasnąć, więc Murray zdecydował się podać kolejne dwa miligramy lorazepamu.


Lekarstwa nie pomogły jednak Jacksonowi.


O godzinie 7.30 Murray dał piosenkarzowi następne dwa miligramy midazolamu.


W tym momencie Murray nie wychodził już nawet z pokoju Jacksona. Jak zeznał policji, siedział przy piosenkarzu w jego sypialni, monitorując jego puls i poziom tlenu.


Ponad trzy godziny później, pomimo sporej dawki lekarstw przyjmowanych przez całą noc oraz opieki lekarskiej, Jackson wciąż nie zmrużył oka.


Piosenkarz wielokrotnie prosił, a nawet żądał, aby Murray podał mu więcej propofolu, aby w końcu mógł zasnąć. Jak zeznał Murray, w końcu przepisał mu 25 miligramów propofolu rozcieńczonego z lidokainą, a leki znowu zostały podane przez kroplówkę.


Piosenkarz dostał więc swoje "mleko", które w końcu zadziało. Po męczącej nocy Jackson był w stanie w końcu zamknąć oczy i zasnąć.


Murray powiedział policji, że monitorował sen Jacksona przez około dziesięć minut zanim poszedł do łazienki. Dla niego również była to długa noc.


Wyjście do łazienki trwało mniej niż dwie minuty - powiedział Murray policji. Kiedy jednak lekarz wrócił do pokoju, zobaczył, że Jackson nie oddycha. Rozpoczął reanimację, ale nie przyniosła ona efektów.


Jackson trafił w końcu do szpitala i w tym samym dniu, popołudniu, ogłoszono, że piosenkarz nie żyje.

Czytaj więcej o:
  • Michael Jackson
  • muzyka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy politycy powinni składać oświadczenia o swoim stanie zdrowia i nałogach?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 111.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.