Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brenckenhoff stał nad kanałem

Małgorzata Wąsacz, [email protected], tel. 052 3263 215
Franciszek von Brenckenhoff
Franciszek von Brenckenhoff
Gdy wymienimy nazwisko Franciszek von Brenckenhoff, to zapewne wielu z Państwa od razu skojarzy, że mówimy o budowniczym Kanału Bydgoskiego. Jednak zapewne nieliczni wiedzą, że doczekał się on pięknego pomnika na plantach kanału, pomiędzy II a III śluzą.
Pomnik budowniczego Kanału Bydgoskiego stał na plantach, pomiędzy II a III śluzą
Pomnik budowniczego Kanału Bydgoskiego stał na plantach, pomiędzy II a III śluzą Reprodukcja z zeszytu „Bromberg"

Pomnik budowniczego Kanału Bydgoskiego stał na plantach, pomiędzy II a III śluzą
(fot. Reprodukcja z zeszytu "Bromberg")

Franciszek Barlthazar Schönberg von Brenckenhoff był zaufanym powiernikiem króla Prus Fryderyka II. Jako zwolennik i inicjator budowy naszego kanału, w latach 1773-74, przyczynił się do rozwoju gospodarczego miasta. Po przyłączeniu Bydgoszczy do Prus miasto uczynił siedzibą władz dystryktu nadnoteckiego, którego był prezydentem.

Jako wyraz wdzięczności, niemieccy mieszkańcy naszego miasta ufundowali pomnik von Brenckenhoffowi. Stanął on na plantach wzdłuż Kanału Bydgoskiego, pomiędzy II a III śluzą. Po zasypaniu w 1971 roku tego odcinka kanału, w związku z budową nowego układu komunikacyjnego, można określić, że pomnik ten stał pomiędzy ul. Artura Grottgera a rondem Grunwaldzkim, naprzeciw ul. ks. Augustyna Kordeckiego.

Jak wyglądał monument?

Jego unikatową fotografię ze swojej kolekcji pokazuje dziś Czytelnikom pan Eugeniusz Gliwiński. Zdjęcie zostało opublikowane w czasopiśmie "Bromberg", ukazującym się w Niemczech.
Na wysokim postumencie z umieszczonym nazwiskiem Franciszek von Brenckenhoff znajdowało się jego popiersie. Pomnik był ogrodzony żelaznym płotem. Monument uroczyście odsłonięto 24 października 1894 roku.

28 czerwca 1919 roku Niemcy i państwa koalicji podpisały traktat wersalski kończący I wojnę światową. Na jego mocy Bydgoszcz została przyznana Polsce. Zatem pomnik budowniczego Kanału Bydgoskiego zdemontowano i wywieziono w lipcu 1919 roku do Piły, która wedle zapisów traktatu przypadła Niemcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska