Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kukurydza - smakołyk od Kolumba. Pomaga czy szkodzi?

Zbigniew Przybylak
Fot. sxc
Kukurydza kojarzy się współcześnie coraz częściej z bojami zwolenników i przeciwników upraw roślin genetycznie modyfikowanych GMO. Dlaczego?

Inny smak ziaren

Zboże uprawiane od wieków przez Indian z Południowej Ameryki obecnie stało się głównym przedmiotem manipulacji genetycznych. W zasadzie już na większości plantacji zwłaszcza w obu Amerykach i Azji stanowią odmiany zmienione genetycznie (GMO).

Na dodatek przy ich uprawie stosuje się bardzo intensywne nawożenie i chemiczną ochronę, co wpływa bardzo negatywnie na jakość, skład i smak ziaren, ale przede wszystkim walory zdrowotne i pokarmowe.
Po drugie ziarna z niektórych odmian genetycznie zmienionych oskarża się o właściwości alergizujące. Przypisuje się też kukurydzy GMO wiele innych szkodliwych oddziaływań na organizmy zwierząt i ludzi.

Dla bezpieczeństwa ludzi uwzględniając zasady ekologicznej profilaktyki zdrowotnej konieczne wydaje się prewencyjny zakaz rozpowszechnienia upraw GMO a żywności z nich pochodzących - dotyczy to także produktów od zwierząt karmionych paszami z dodatkiem GMO. Dlatego smuci fakt, że zagrożenie się bagatelizuje i coraz powszechniej żywność wytworzona z surowców GMO trafia na sklepowe półki.

Gdy chodzi o kukurydzę, to warto wiedzieć, że skrobia ze zmodyfikowanych genetycznie ziaren tej rośliny dodawana jest do wielu popularnych produktów jako zagęszczacz. Dlatego najbezpieczniej i profilaktycznie dla zdrowia warto jadać ziarna kukurydzy pochodzące wyłącznie upraw ekologicznych.
W rolnictwie ekologicznym zabroniona jest bowiem całkowicie uprawa roślin GMO.

Kolba prosto z Ameryki

Kukurydzę przywiózł do Europy pierwszy Krzysztof Kolumb. Szacuje się, że w Ameryce - a zwłaszcza w okolicy peruwiańskich Andów skąd ma pochodzić - uprawiano ją 4500 lat temu.

Kukurydza była też ważną rośliną uprawną Majów. Współcześnie jej żółte ziarna stanowią nadal podstawowy pokarm dla milionów ludzi.

Ceni się ją za dużą ilość witaminy B1 (największą zawartość wśród warzyw i zbóż) niezbędnej dla komórek nerwowych, pomocnej w kuracjach w dolegliwościach nerwowych. Ale oczywiście największa zawartość tej witaminy jest tylko w produktach świeżych i mało przetworzonych.

Kukurydza zawiera też wiele innych cennych witamin z grupy B oraz A, PP i innych składników a w tym:
- potas i żelazo;
- oraz mikroelementy - magnez, selen, cynk i parę innych.

Poza tym zawiera sporo błonnika, cukrów i węglowodanów co sprawia ze jest bardzo kaloryczna. Wytwarza się z niej cenny olej kukurydziany, żadne ze zbóż nie zawiera tyle oleju co kukurydza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska