Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto bydgoszczanie XX wieku

Małgorzata Wąsacz [email protected] tel. 052 32 63 215
1914 rok i lata 40.Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Polacy mieszkający w niemieckim Bremen założyli chór „Lutnia”.  Pierwsza fotografia została zrobiona 2 sierpnia 1914 roku, na pamiątkę poświęcenia sztandaru Towarzystwa Śpiewu Polskiego „Lutnia” w Bremen. Po zakończeniu I wojny światowej, sztandar chóru trafił do Bydgoszczy. W okresie międzywojennym dyrygentem „Lutni” był Franciszek Zieliński. Po zakończeniu II wojny światowej chór reaktywowano. Właśnie wtedy zostało zrobione zdjęcie, które prezentujemy powyżej. Pochodzi ze zbiorów Ireny Jarzębowskiej.  Jest na nim dyrygent Franciszek Zieliński, Stanisław Guzik, rzeźnik Szudarski, Jan Eisop, Tadeusz Morczyński, Maryla Kędzierska, pani Czaplińska, pan Garczyński, pan Ibron, pan Tietz, pan Morzyński oraz pani Irena Jarzębowska. Fotografię wykonano na Jachcicach, przed restaurację przy ul. Saperów. Jak się dowiadujemy, przez wiele lat skarbnikiem „Lutni” była Gertruda Zielińska, żona dyrygenta. Funkcję prezesa piastowali m.in.: Jan Sobociński oraz Józef Gburch.Śpiewali Państwo w „Lutni”? Gdzie występowaliście? Opowiedzcie nam o tym i pokażcie zdjęcia.
1914 rok i lata 40.Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Polacy mieszkający w niemieckim Bremen założyli chór „Lutnia”. Pierwsza fotografia została zrobiona 2 sierpnia 1914 roku, na pamiątkę poświęcenia sztandaru Towarzystwa Śpiewu Polskiego „Lutnia” w Bremen. Po zakończeniu I wojny światowej, sztandar chóru trafił do Bydgoszczy. W okresie międzywojennym dyrygentem „Lutni” był Franciszek Zieliński. Po zakończeniu II wojny światowej chór reaktywowano. Właśnie wtedy zostało zrobione zdjęcie, które prezentujemy powyżej. Pochodzi ze zbiorów Ireny Jarzębowskiej. Jest na nim dyrygent Franciszek Zieliński, Stanisław Guzik, rzeźnik Szudarski, Jan Eisop, Tadeusz Morczyński, Maryla Kędzierska, pani Czaplińska, pan Garczyński, pan Ibron, pan Tietz, pan Morzyński oraz pani Irena Jarzębowska. Fotografię wykonano na Jachcicach, przed restaurację przy ul. Saperów. Jak się dowiadujemy, przez wiele lat skarbnikiem „Lutni” była Gertruda Zielińska, żona dyrygenta. Funkcję prezesa piastowali m.in.: Jan Sobociński oraz Józef Gburch.Śpiewali Państwo w „Lutni”? Gdzie występowaliście? Opowiedzcie nam o tym i pokażcie zdjęcia.
Dziś, po raz kolejny zaglądamy do szkoły przy ul. Staszica. - Tak często zmieniała swoje nazwy, że trudno było za tym nadążyć - mówi pani Beatrycze Korecińska, z domu Prylewska.
Oto bydgoszczanie XX wieku

Nasza Czytelniczka pokazuje dziś fotografię z czerwca 1951 roku. Widnieje na niej podpis, że była wówczas uczennicą klasy IIe Liceum Handlowego. - Na świadectwie dojrzałości I stopnia mam już adnotację, że uczyłam się w Państwowym Liceum Administracyjno-Handlowym, a w 1953 roku zdawałam tak zwaną "dużą" maturę już jako uczennica Technikum Ekonomiczno-Kolejowego Ministerstwa Kolei - wyjaśnia pani Beatrycze.

Jak dodaje, choć nazwa szkoły często się zmieniała, to wciąż uczyli w niej ci sami, wspaniali nauczyciele. - Wymienię kilka nazwisk: Michał Świtluk, dyrektor Liceum Handlowego, Janina Nowakowska, Maria Federowicz, anglistka Stefania Trocka, pani Ciszakowa, pan Martynowski, pan Dąbrowski od księgowości, pani Rutkowska, pan Fliciński oraz dwie polonistki: Maria Czarlińska i Zofia Szuda - słyszymy.

Jak one śpiewały!

Pani Beatrycze dodaje, że wizytówką szkoły był zespół żeński Edmunda Lubiatowskiego. Był to bodajże sekstet. - Nie należałam do niego, ale wiem, że koleżanki występowały nie tylko na szkolnych akademiach. Nagrywały też w rozgłośni Polskiego Radia - mówi nasza Czytelniczka.
Pani Beatrycze Korecińska wymienia nazwiska kilkunastu koleżanek z klasy. - Mam nadzieję, że skontaktują się z redakcją "Albumu bydgoskiego" i opowiedzą o szkolnych latach. Tak więc, na pamiątkowej fotografii są między innymi: Dorota Magdziarz, Wiesia Cebulanka, Ela Gogołkówna, Terenia Górska, Irka Jagielska, Basia Gozimirska, Helcia Michniewska, Halina Płaczkowska, Zenobia Jagodzińska, Julia Bułówna, Stenia Szulcówna, Terenia Dembińska, Irka Żakówna, Janka Olszewska, Genia Reszkówna, Basia Bachorówna, Ola Leszczyńska, Irka Arndt, Lusia patalonówna, Dana Zimna, Halina Kosecka, Genia Markowska, Bożena Świątkowska, Zosia Ramusiówna - słyszymy.

Nagradzamy pocztówkami

Akcja "Bydgoszczanie XX wieku" trwa. Czekamy na Państwa zdjęcia. Fotografie z opisem można przesyłać do redakcji (ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz) z dopiskiem na kopercie "Bydgoszczanie XX wieku".
Gwarantujemy, że pamiątki wrócą do właścicieli (odsyłamy je listem poleconym). Fotografie można również przesłać mailem pod adresem: malgorzata.wasacz @pomorska.pl
Czekamy na telefony: 052 326 32 15. Rewanżujemy się reprodukcjami starych pocztówek z Bydgoszczy.
W naszej kolekcji są m.in.: barki na Brdzie, plac Teatralny, spichrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska