Jesteś tu: Strona główna Drzewo Artykuł

Brytyjska królowa Elżbieta II pochodzi od londyńskiego hydraulika Johna Walsha... Dokopać się do przodka

Dodano: 27 lipca 2009, 13:12 Autor:

Złapałeś genealogicznego bakcyla? Zobacz jak daleko w poszukiwaniach zaszli najlepsi. Dziś kilka ciekawostek.

Największym na świecie udokumentowanym drzewem genealogicznym pochwalić może się rodzina Konfucjusza. Już w 1937 roku zestawiono 600 tysięcy potomków chińskiego filozofa. Dziś Komitet Gromadzenia Danych o Genealogii Konfucjusza pisze o dwóch milionach członków rodziny Kong tylko w prowincji Shandong, z której pochodził Konfucjusz. Założycielem Komitetu jest Kong Deyong, potomek w mistrza w 77 pokoleniu.

Jedna z linii genealogicznych brytyjskiej królowej Elżbiety II kończy się na XVIII wieku. Wiadomo, że przodkiem królowej był między innymi londyński hydraulik John Walsh. O pochodzeniu tego ostatniego nie udało się zebrać więcej wiadomości ponadto, że żył jeszcze w 1776 roku.
Amerykańscy genealodzy wykazali pokrewieństwo pomiędzy 22 z 37 prezydentów USA przed Jimmy Carterem (urzędował w latach 1977-1981).

Naukowcy nie byli w stanie wywieść genealogii żadnego z żyjących obecnie Europejczyków od starożytnych Rzymian. To jednak problem braku dokumentacji, a nie niskiej potencji Rzymian.
Wszyscy panujący aktualnie europejscy monarchowie są potomkami nieślubnego syna córki... flamandzkiego grabarza, czyli Wilhelma Zdobywcy (1028- 1087). Nikomu jednak nie udało się dowieść pochodzenia od któregoś z rycerzy towarzyszących Wilhelmowi podczas podbojów. W Anglii, która może poszczycić się najlepiej zachowanymi źródłami genealogicznymi, tylko jedna rodzina może poszczycić się udokumentowanym pochodzeniem sprzed podbojów normańskich.
Żyjący jeszcze w 1230 r. Albert jest protoplastą rodu Zarembów, który poszczycić może się najdłuższą udokumentowaną genealogią w Polsce. Protoplastą rodziny Washington był Maldred, brat Duncana, króla Szkocji, znany szerzej za sprawą szekspirowskiego Makbeta.

Rodziną z najdłuższym europejskim rodowodem są O'Neillowie z Irlandii. W linii męskiej udokumentowane dzieje rodu sięgają 360 roku naszej ery. Co ciekawe, ten prastary ród nie posiada żadnego tytułu arystokratycznego.

Za tydzień w poradniku archiwalnym, dowiecie się m.in., jakie prawa przysługują w państwowych archiwach i jak się po nich poruszać.

Czytaj więcej o:
  • drzewo genealogiczne
  • geneaologia
  • historia
  • królowa Elżbieta II
  • rodzina
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Diagnoza dla palacza pomorska.pl

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.