Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjska królowa Elżbieta II pochodzi od londyńskiego hydraulika Johna Walsha... Dokopać się do przodka

Adam Willma [email protected] tel. 056 61 999 24
Brytyjska królowa Elżbieta II
Brytyjska królowa Elżbieta II fot. g.infor
Złapałeś genealogicznego bakcyla? Zobacz jak daleko w poszukiwaniach zaszli najlepsi. Dziś kilka ciekawostek.

Największym na świecie udokumentowanym drzewem genealogicznym pochwalić może się rodzina Konfucjusza. Już w 1937 roku zestawiono 600 tysięcy potomków chińskiego filozofa. Dziś Komitet Gromadzenia Danych o Genealogii Konfucjusza pisze o dwóch milionach członków rodziny Kong tylko w prowincji Shandong, z której pochodził Konfucjusz. Założycielem Komitetu jest Kong Deyong, potomek w mistrza w 77 pokoleniu.

Jedna z linii genealogicznych brytyjskiej królowej Elżbiety II kończy się na XVIII wieku. Wiadomo, że przodkiem królowej był między innymi londyński hydraulik John Walsh. O pochodzeniu tego ostatniego nie udało się zebrać więcej wiadomości ponadto, że żył jeszcze w 1776 roku.
Amerykańscy genealodzy wykazali pokrewieństwo pomiędzy 22 z 37 prezydentów USA przed Jimmy Carterem (urzędował w latach 1977-1981).

Naukowcy nie byli w stanie wywieść genealogii żadnego z żyjących obecnie Europejczyków od starożytnych Rzymian. To jednak problem braku dokumentacji, a nie niskiej potencji Rzymian.
Wszyscy panujący aktualnie europejscy monarchowie są potomkami nieślubnego syna córki... flamandzkiego grabarza, czyli Wilhelma Zdobywcy (1028- 1087). Nikomu jednak nie udało się dowieść pochodzenia od któregoś z rycerzy towarzyszących Wilhelmowi podczas podbojów. W Anglii, która może poszczycić się najlepiej zachowanymi źródłami genealogicznymi, tylko jedna rodzina może poszczycić się udokumentowanym pochodzeniem sprzed podbojów normańskich.
Żyjący jeszcze w 1230 r. Albert jest protoplastą rodu Zarembów, który poszczycić może się najdłuższą udokumentowaną genealogią w Polsce. Protoplastą rodziny Washington był Maldred, brat Duncana, króla Szkocji, znany szerzej za sprawą szekspirowskiego Makbeta.

Rodziną z najdłuższym europejskim rodowodem są O'Neillowie z Irlandii. W linii męskiej udokumentowane dzieje rodu sięgają 360 roku naszej ery. Co ciekawe, ten prastary ród nie posiada żadnego tytułu arystokratycznego.

Za tydzień w poradniku archiwalnym, dowiecie się m.in., jakie prawa przysługują w państwowych archiwach i jak się po nich poruszać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska