Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jaka kostka na ścieżce lub tarasie? Każda nawierzchnia ma inne wymagania

Dodano: 23 lipca 2009, 11:45 Autor:

Zmieniamy ścieżkę w ogrodzie? Proszę bardzo - może być elegancki bruk. Czym warto się kierować przy wyborze kostki, żeby mieć pewność, że nawierzchnia zarówno podkreśli otoczenie, jak i będzie funkcjonalna?
Zanim wybierzemy odpowiednią kostkę do ogrodu lub na taras czy podjazd do garażu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jak dużą powierzchnię mamy do wyłożenia oraz jakim obciążeniom będzie ona poddawana

Zanim wybierzemy odpowiednią kostkę do ogrodu lub na taras czy podjazd do garażu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jak dużą powierzchnię mamy do wyłożenia oraz jakim obciążeniom będzie ona poddawana (fot. Fot. Libet)

Ważna jest odpowiedź na pytanie - jak duża będzie powierzchnia, którą chcemy wybrukować oraz jakim obciążeniom będzie poddawana. Od tego zależy nie tylko rozmiar materiału, ale także jego grubość.

Pod nogi i pod koła

Na alejkach i ścieżkach ogrodowych, czyli tam, gdzie odbywa się tylko ruch pieszy stosowane są produkty najcieńsze, czyli np. płyty ogrodowe 3-4 cm lub kostki brukowe o grubości 4-6 cm.
Na nawierzchniach, po których będą poruszały się samochody osobowe, np. na podjeździe do posesji czy wjeździe do garażu, materiał może być nieco grubszy - min. 6 cm. Na drogi dojazdowe (z udziałem samochodów ciężarowych) najlepiej zastosować kostkę o grubości ponad 8 cm.

Podbudowa ... wzorcowa

Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest też w doborze materiału brukowego konstrukcja podbudowy, na której zostanie on położony. Dobrze wykonana podbudowa zniesie większe obciążenia, co zapewni nawierzchni trwałość nawet przy zastosowaniu kostki nieco cieńsze. A gdy źle przygotujemy podłoże, to nawet bardzo gruba kostka nie zapewni trwałości nawierzchni.

Do dachu czy elewacji?

Kolor kostki najczęściej dobieramy do elewacji budynku lub też do kolorystyki wykończenia dachu albo innego dominującego w otoczeniu elementu. Tu warto przed zakupem skorzystać z prezentacji komputerowych, by mieć rozeznanie, jak co z czym wygląda.

Policzyć - rzecz istotna!

Ważną cechą produktów wytwarzanych z surowców mineralnych jest ich niepowtarzalność. Ważną dlatego, że trzeba dokładnie policzyć, ile materiału zużyjemy, bo gdy nam go potem zabraknie możemy nie dostać już tego samego odcienia.
Oprócz walorów estetycznych istotne są też parametry techniczne kostek, decydujące o tym, czy nawierzchnia spełni swoją funkcję. Ważna dla trwałości kostki jest jej gęstość. Produkt o dobrym zagęszczeniu powinien przełamać się razem z kruszywem w nim zawartym.

Czytaj więcej o:
  • ścieżka
  • kostka
  • nawierzchnia
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Gdy pralka za głośno chodzi

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.