Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na skatepark w Toruniu

Katarzyna Fus
Na obiekcie przy tor-torze szaleją tylko kamikaze. Inni boją się tu wejść.
Na obiekcie przy tor-torze szaleją tylko kamikaze. Inni boją się tu wejść. fot. Lech kamiński
Prezydent zdecydował się dołożyć 250 tys. zł do budowy nowego obiektu. W samą porę, bo jest jeszcze szansa, że skatepark powstanie w tym roku.

Jak dotąd miasto bezskutecznie szukało firmy, która wybuduje takie boisko. Czy tym razem magistrat będzie miał większe szczęście? Oby, bo dla miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, pominięcie kultury skatów i nie stworzenie im profesjonalnego miejsca do treningów byłoby wstydem.

Dziś skatepark w mieście to żaden luksus. Największe aglomeracje mają ich po kilka i przyznają, że przydałoby się wybudować kolejne.
- Do naszego ośrodka należą cztery z nich - informuje Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku. - Ile jest ich w całym mieście? Trudno powiedzieć, bo prawie każda spółdzielnia ma ambicje, by taki obiekt postawić.
Okazuje się, że także mniejsze miejscowości stawiają na rozwój sportów alternatywnych i ekstremalnych. Do budowy boiska przygotowuje się np. Grodzisk Mazowiecki. Wiele miast stawia bardzo atrakcyjne skateparki i nie szczędzi przy tym pieniędzy. Nawet jeśli obiekt nie jest zadaszony, władze wybierają rekreacyjne tereny dla takich inwestycji. Toruńscy skaterzy mogą pozazdrościć kolegom z Białegostoku, gdzie za prawie milion zł ruszyła budowa skateparku w parku im. Dziekońskiej. Tam na 1700 metrach kwadratowych znajdą się platformy, schodki, murki rurki ze stali nierdzewnej, pochylnie oraz inne przeszkody.

Tymczasem w Toruniu trzeba było dwóch nieudanych przetargów, by prezydent zdecydował o zwiększeniu pieniędzy na zadanie. Gdyby zagwarantowano większą sumę od razu, jak sugerowali członkowie z Toruńskiej Sceny Sportów Alternatywnych, plan otwarcia skateparku na wakacje byłby realny. Teraz nie wiadomo, czy uda się skończyć budowę w tym roku.
- Chcemy, żeby prace rozpoczęły się jak najszybciej i dlatego jeszcze w tym tygodniu ogłosimy kolejny przetarg - informuje Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta.
Z przygotowanego programu funkcjonalno-użytkowego wynika, że toruński obiekt będzie raczej stanowił zaplecze zespołu szkół przy Rydygiera niż profesjonalny obiekt. Będzie on miał ponad 600 metrów kwadratowych. Znajdzie się tam 16 urządzeń. Całość ma być oświetlona, co umożliwi jazdę także wieczorami.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska