Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanurkuj głęboko w szafie...

Rozmawiał Adam Willma
W tworzeniu drzewa genealogicznego pomagają dziś programy komputerowe. Pisze je również Dariusz Stemski
W tworzeniu drzewa genealogicznego pomagają dziś programy komputerowe. Pisze je również Dariusz Stemski Fot. Prywatne archiwum
Jak zacząć podróż rodzinnym wehikułem czasu, czyli ciąg dalszy podpowiedzi o tropieniu rodzinnych historii i szukaniu przodków. Rozmowa z Dariuszem Stemskim, współtwórcą programu Drzewo Genealogiczne.

- Przed nami długa podróż. Od czego zaczynamy?

- Śledztwo musimy rozpocząć we własnym domu. Szukajmy zdjęć, zapisków i dokumentów urzędowych: aktów ślubu, chrztu, zgonu, świadectw szkolnych, legitymacji przynależności do organizacji. To wszystko prędzej czy później nam się przyda. W porządkach pomogą arkusze genealogiczne (udostępniamy je w witrynie internetowej "Pomorskiej"). Na tych kartach możemy nanieść dane o związkach między osobami, oprócz tego są jeszcze "karty nagrobków", które przydadzą się w inwentaryzowaniu tropów rodzinnych na cmentarzach.

- Które dane będą dla nas ważne?

- Spisujemy daty urodzenia i dane związane z chrztem - datę, nazwiska chrzestnych oraz - to bardzo ważne - nazwę parafii i kościoła. To pozwoli nam później łatwiej orientować się w zasobach archiwalnych.
Jeżeli dokumenty się nie zachowały - w przypadku rodziców i dziadków - bez trudu dostaniemy odpisy w urzędach stanu cywilnego lub w parafiach. Dane wpisujemy bezpośrednio do programu komputerowego, a dokumenty kserujemy. Chodzi o to, żeby nie niszczyć oryginałów , na kopiach możemy robić notatki. Pamiętajmy, żeby przy okazji odnotować adresy członków rodziny. Możemy znaleźć je na przykład na starych listach. Portale społecznościowe przydadzą się w ustalaniu kiedy i jakie szkoły kończyli interesujący nas krewni. Również medale, ordery będą ciekawym przyczynkiem do rodzinnej monografii.

- A co z fotografiami?

- Fotografie są bardzo ważne! To wielka baza danych i trzeba je dobrze zabezpieczyć. Gdy już zaczniemy je przeglądać, okaże się, jak wielu osób nie znamy. Dlatego należy poprosić rodziców czy dziadków, aby dokładnie opisali, kto pojawia się na zdjęciu. To, co im wydaje się oczywiste. dla nas już takie nie jest.

- Ale czasem i oni nie pamiętają wszystkich dat i nazwisk.

- Wykorzystajmy uroczystości rodzinne i święta. Tam spotkamy wszystkowiedzące ciotki i sypiących anegdotami wujów. Pamiętajmy, że niektórych krewniaków może zabraknąć na kolejnej tego typu imprezie, a wraz z nimi zniknie cała masa informacji. W rozmowach nie polegajmy nigdy na własnej pamięci. Ta bywa zawodna i gdy wzrasta liczba danych, zaczyna płatać figle. Wszystkie zdobyte informacje zapisujmy. Przydatnym gadżetem jest dyktafon, który dziś wbudowany jest niemal w każdą empetrójkę. Nagranie z głosem wujka, które bezpiecznie zarchiwizujemy, z perspektywy lat może okazać się bezcenne. Możliwość odsłuchania głosu dawno nieżyjącej osoby sprawi, że dla naszych wnuków nie będzie to "papierowa" postać. W naszym programie komputerowym (który udostępniliśmy w witrynie Pomorskiej) nagrania łatwo przyporządkować dowolnej osobie w drzewie genealogicznym. Można też uwiecznić rozmowę na video, wówczas efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny.

SŁOWNICZEK

GENEALOGIA - nauka pomocnicza historii obejmująca swoim zakresem badanie relacji zachodzących pomiędzy osobami w rodzinie.
MONOGRAFIA - wyczerpujące opracowanie, dotyczące jakiegoś zagadnienia, życia osoby, jej twórczości, wydarzenia lub dowolnego tematu.
DRZEWO GENEALOGICZNE - tworzone w odniesieniu do konkretnej osoby zestawienie jej przodków i potomków. Zestawienie to może być prezentowane w formie tekstowej lub graficznej.
FILIACJA - relacja genealogiczna pomiędzy osobami z dwóch pokoleń np. rodzic - dziecko, dziadek - wnuczek.
KOICJA - relacja genealogiczna pomiędzy osobami odmiennej płci, w której wyniku wydali oni na świat potomstwo.
KREWNY - osoby w rodzinie, dla których można odtworzyć więzy krwi.
POWINOWACTWO - stosunek jednego z małżonków do krewnych drugiego z nich.
PO KĄDZIELI - relacja genealogiczna określająca krewnych i powinowatych ze strony matki.
PO MIECZU - relacja genealogiczna określająca krewnych i powinowatych ze strony ojca.
ASCENDENCI (wstępni) - rodzice i ich przodkowie
DESCENDENCI (zstępni) - dzieci i ich potomkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska