18. południk przechodzi przez środek Starego Rynku

Dodano: 18 czerwca 2009, 14:45 Autor:

Przez centrum Bydgoszczy przebiega 18. południk długości geograficznej wschodniej. W mieście są dwa symboliczne miejsca, które o tym informują - niestety, tylko wtajemniczonych, nie są bowiem oznakowane.
Obie konstrukcje symbolizują przechodzący tam 18. południk. Turysta, niestety, o tym nie będzie wiedział.

Obie konstrukcje symbolizują przechodzący tam 18. południk. Turysta, niestety, o tym nie będzie wiedział. (fot. Maciej Kulesza)

Pierwszy postument od kilkudziesięciu lat stoi na ogrodzonym terenie Śluzy Miejskiej przy ul. Marcinkowskiego. Na słupie z czerwonej cegły od strony śluzy znajdziemy nieczynny kran, a na szczycie słupa kulę ziemską, po której, tnąc niebieskie fale, płynie żaglowiec z polską flagą.

18. południk przechodzi przez środek Starego Rynku

(fot. Maciej Kulesza)

Satelita ma inne zdanie

Czy postument faktycznie znajduje się dokładnie w punkcie, przez który przebiega 18 południk? Nie! GPS wskazuje wyraźnie: 53o07'35.80''szerokości geograficznej północnej, 17o59'46.01''E długości geograficznej wschodniej. Jest to więc tylko symboliczne miejsce.

Drugi postument stoi na Wyspie Młyńskiej, tuż przy Białym Spichrzu. Przestrzenny model kuli ziemskiej z południkami, równoleżnikami i symbolicznym oznaczeniem kierunków świata "N” i "S” ustawiono na kamieniu.

Niestety, chodniczek z granitowej kostki ułożony pod pomnikiem na symbolicznie wyznaczonej linii przebiegu południka to za mało, aby zdradzić mieszkańcom, a tym bardziej turystom, znaczenie postumentu. Dla wielu pozostanie tylko rzeźbą.

18. południk przechodzi przez środek Starego Rynku

Chcemy tabliczki

Doskonałą szansą, by to zmienić i lepiej go oznakować, byłoby zakończenie rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Asystent prezydenta miasta Jerzy Woźniak twierdzi jednak, że postument jest dziś lepiej wyeksponowany niż przed pracami remontowymi. - Niewykluczone, że obiekt ten doczeka się w przyszłości tabliczki. Konkretnych planów na razie jednak brakuje.

Tak jak w pierwszym przypadku, postument jedynie symbolicznie wskazuje na 18 południk. Według pomiarów GPS stoi on na 53o07'23.56''szerokości geograficznej północnej i 17o59'51.35'' długości geograficznej wschodniej.

Południk pod rynkiem

A gdzie naprawdę jest słynny 18 południk? Przebiega on kilkaset metrów na wschód, przez płytę Starego Rynku. Ten ewenement na skalę kraju być może znajdzie swoje zastosowanie w niedalekiej przyszłości, kiedy miasto odnowi płytę przed ratuszem.

- Pojawił się pomysł, by w projektach rynku zaakcentować istnienie 18 południka - mówi architekt miejski Robert Łucka. Tymczasem jedynie cykliczny Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz - 53 N, 18 E korzysta z geograficznej ciekawostki.

- Pasjonatów geografii nie ma chyba aż tak wielu, by warto było jeszcze bardziej skupiać się przy promocji miasta na 18 południku - mówi Jerzy Woźniak.

Czytaj więcej o:
  • 18. południk
  • Bydgoszcz
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy wydzielanie specjalnego pasa ruchu dla autobusów w Bydgoszczy przyczyni się do:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 26.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.