Nalep, zrób zdjęcie i wygraj 2 000 zł. Dziś w "Gazecie Pomorskiej" naklejka Lubię Tu Być czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Porady Prawo Artykuł

Jak ustrzec się długów w spadku?

Dodano: 15 maja 2009, 10:16 Autor:

Ostatnio do naszej redakcji zgłasza się wielu Czytelników, którzy chcieliby odrzucić spadek. Dzisiaj radzimy co zrobić, gdy długi zmarłego są wyższe niż pozostawiony majątek.
Spakobierca odpowiada całym swoim majątkiem po  przyjęciu spadku. Dlatego dobrze, gdy wie o długach spadkodawcy, by móc przyjąć spadek wprost bądź z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić

Spakobierca odpowiada całym swoim majątkiem po przyjęciu spadku. Dlatego dobrze, gdy wie o długach spadkodawcy, by móc przyjąć spadek wprost bądź z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić (fot. Fot. digitouch)

Czasami po śmierci kogoś bliskiego możemy odziedziczyć dług. Bankom, firmom, urzędom skarbowym niestety zależy, by ściągać z nieświadomych prawa ludzi długi zmarłego. Spadkobierca nie musi przyjmować spadku. Czasami warto go odrzucić.
Za długi spadkodawcy w ograniczonym zakresie, tj. w częściach stosownych do swych udziałów, odpowiadają spadkobiercy dopiero po dziale spadku.

Odpowiedzialność solidarna

Spadkobierca do chwili przyjęcia spadku odpowiada za długi spadkodawcy tylko ze spadku. Po przyjęciu spadku odpowiada całym swoim majątkiem. Dlatego istotne jest, jeśli wiadomo, że spadkodawca miał długi, aby spadkobierca wiedział, że może przyjąć spadek wprost bądź z dobrodziejstwem inwentarza, bądź spadek odrzucić. Decyduje to o zakresie jego odpowiedzialności za długi spadkowe.
Najczęściej o dziedziczeniu dowiadujemy się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca może złożyć oświadczenie przed sądem, także na rozprawie w trakcie rozpatrywania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Odrzucenie spadku

Oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie można odwołać, chyba że zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby.

Odrzucenie spadku dotyczy zarówno spadkobierców dziedziczących z mocy ustawy, jak i powołanych do spadku w testamencie. Powodem odrzucenia spadku może być chociażby to, że długi zmarłego są większe niż wartość spadku po nim.

Przy dziedziczeniu testamentowym,/b>
Odrzucenie spadku ma taki skutek, że spadkobierca jest wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie przeżył spadkodawcy.
Jeśli w testamencie spadkodawca powołał kilku spadkobierców, odrzucenie spadku przez jednego powoduje, że przypadający na niego udział powiększa udziały pozostałych proporcjonalnie do ich wielkości.

WAŻNE
PROSTE PRZYJĘCIE SPADKU - spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez żadnych ograniczeń i z całego swego majątku.
PRZYJĘCIE SPADKU Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA - powoduje, że odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, czyli do rzeczywistej jego wartości.

Jeśli odrzuca spadek jedyny spadkobierca wyznaczony w testamencie, automatycznie zastosowanie mają w odniesieniu do spadku reguły dziedziczenia ustawowego.

Przy ustawowym

Gdy spadek odrzuci spadkobierca ustawowy, jego udział w spadku przypada jego zstępnym (dzieciom, wnukom), którzy dziedziczą w częściach równych albo jeżeli nie ma dzieci - zwiększa udziały pozostałych spadkobierców. Odrzucenie jednak spadku przez bezdzietnego syna jedynaka, dziedziczącego po matce spowoduje, że do dziedziczenia dojdzie rodzina matki.

Dalsi krewni

Jeśli dla przykładu wnuk, który nie ma dzieci, odrzuci spadek, nikt nie wejdzie w jego miejsce. Nie oznacza to jednak, że cały spadek po dziadku 1/2 w spółdzielczym mieszkaniu przypadnie babci. Sytuacja będzie taka, jakby żaden ze zstępnych (dzieci, wnuków) nie dożył spadku. Wówczas zadziała zasada, że z braku zstępnych spadek z ustawy dziedziczą oprócz małżonka także jego rodzice i rodzeństwo. W takiej sytuacji udział spadkowy małżonka wynosi połowę, a resztą dzielą się rodzice i rodzeństwo zmarłego.

WAŻNE
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim dziedziczeniu. Upływ tego terminu bez żadnego oświadczenia powoduje automatycznie proste przyjęcie spadku.

Dział spadku
Dział spadku to sprawa odrębna od stwierdzenia jego nabycia. Do czasu działu cała scheda spadkowa stanowi współwłasność wszystkich spadkobierców w częściach ułamkowych, stosownych do ich udziału w spadku. Spadkobiercy odpowiadają solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel może żądać zapłaty od wszystkich albo od jednego z nich, a zapłata przez jednego zwalnia z długu pozostałych.
Dział spadku zwykle jest połączony ze zniesieniem współwłasności. Może on polegać na fizycznym podziale nieruchomości albo przyznaniu jej jednemu ze spadkobierców. W tym przypadku pozostałym spadkobiercom należą się spłaty od tego, któremu sąd przyznał własność.

Gdy jest zgoda- notariusz
Jeżeli spadkobiercy są zgodni, może nastąpić podział w drodze umowy. Gdy jednak w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Dział spadku może być przeprowadzony w każdym czasie. Nie ma żadnych terminów, które wiązałyby spadkobierców.

Co zrobić, żeby się ustrzec długów?
- Powinniśmy interesować się losami nie tylko najbliższej, ale i dalszej rodziny. W przypadku śmierci kogoś z rodziny powinniśmy dowiedzieć się taktownie, czy jego najbliżsi nie odrzucają spadku.
- Gdy moglibyśmy odziedziczyć kłopotliwy spadek, wówczas możemy zrobić dwie rzeczy: zrzec się go lub go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. W obu przypadkach wiąże się to z wizytą u notariusza albo w sądzie. Ważne jest, że na taką decyzję mamy tylko pół roku od momentu, gdy dowiedzieliśmy się, że dziedziczymy.
- Jeżeli przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza - odpowiadamy za długi tylko do wartości tego, co pozostawił po sobie zmarły.
n W razie, gdy półroczny termin odrzucenia spadku już minął, a my odziedziczymy dług, możemy jeszcze spróbować walczyć w sądzie.
Jeśli nie wiedzieliśmy o śmierci bliskiego albo, że jego najbliżsi krewni zrzekli się spadku, półroczny termin zaczyna biec w momencie, gdy dotarła do nas wiadomość (np. nagle zgłosił się wierzyciel). Musimy dowieść swojej nieświadomości w sądzie.
- Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy wiedzieliśmy o śmierci, ale nie wiedzieliśmy, że istnieją długi. Wtedy musimy tłumaczyć się w sądzie, że działaliśmy pod wpływem błędu co do rzeczywistego stanu majątku. Sądy wymagają przedstawienia dowodów, że w odpowiednim czasie zrobiliśmy wszystko, żeby ustalić, że zmarły nie zostawił długu. Powinniśmy dowieść, że dowiadywaliśmy się w ZUS, urzędzie skarbowym, banku, z którego przychodziła korespondencja, że zmarły nie pozostawił długu.

PRZYKŁAD
Spadkodawca wyznaczył w testamencie trzech spadkobierców powołanych do spadku w częściach równych. Udział każdego z nich wynosi 1/3. Jeden z nich odrzucił spadek. Udział, który mu przypadał 1/3, powiększa udziały pozostałych w stosunku do przypadających im udziałów. Udział każdego z dwu spadkobierców wyniesie więc 1/2.

Czytaj więcej o:
  • długi
  • majątek
  • spadek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.