Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeska rezydencja Liechtensteinów należy do najpiękniejszych ogrodów Europy

Marek Weckwerth
W neogotyckim zespole pałacowym trudno doszukać się średniowiecznego rodowodu
W neogotyckim zespole pałacowym trudno doszukać się średniowiecznego rodowodu Fot. Marek Weckwerth
Tu wieżyczka i sterczyna, tam wykusz, a na ścianie herby arystokratycznego rodu Liechtensteinów. Wszystko jak z bajki. To neogotycki zespół pałacowy w czeskich Lednicach. Właśnie odzyskuje swój dawny blask.

Przed nami najpiękniejsza pora roku. Zew natury każe turyście szukać wciąż nowych przygód, miejsc, ludzi. Dlaczego nie znaleźć ich w u naszych południowych sąsiadów - w kraju niezwykle bogatym w zabytki? To, co ujrzymy, przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania!

Dzieło Liechtensteinów

200-hektarowy park-ogród i palmiarnia ciągle wzbudzają zachwyt gości
(fot. Fot. Marek Weckwerth)

Pierwsza wzmianka o posiadłości w Lednicach nad rzeką Dyją (pod niemiecką nazwą Eisgrub) pochodzi z 1222 r. Od samego początku aż do konfiskaty dóbr przez władze komunistyczne po II wojnie światowej należały do rodu Liechtensteinów (Haus Liechtenstein), który wywodził się z zamku Liechtenstein w Dolnej Austrii. W roku 1623 za poparcie udzielone podczas wojny trzydziestoletniej Habsburgom, ród został podniesiony do godności dziedzicznych książąt Rzeszy.

Wielka historia

W średniowieczu w Lednicach wznosił się gotycki zamek. W latach 1544 - 1585 przebudowano go na renesansową rezydencję i otoczono parkiem krajobrazowym z rozległymi stawami. Dziś można dostrzec jedynie zarysy dawnej budowli. Podczas kilku późniejszych modernizacji, zwłaszcza w XVII wieku, gdy Lednice stały się letnią rezydencją Liechtensteinów, nadano im nowe oblicze. Ostatniej przebudowy dokonano w połowie XIX wieku, nadając rezydencji charakter neogotycki, dokładniej angielski.

Każdy szczegół krajobrazu

Położenie, dojazd

Obszar ten leży na południowych Morawach w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją. Najlepszy dojazd zapewnia autobus z pobliskiego Brecławia (Breclav). Miasto ma połączenia kolejowe z sąsiednimi krajami europejskimi, w tym z Polską. Z Warszawy pociąg wyjeżdża o godz. 18.58, w Krakowie przesiadka o godz. 21.43, w Brecławiu o godz. 4.12.

Park otaczający zespół pałacowy rozpościera się na 200 hektarach. Od XVI stulecia niewiele się zmienił. Już wtedy przemyślano każdy szczegół krajobrazu, wykopano rozległe stawy, posadzono najróżniejsze, w tym rzadkie drzewa i krzewy. Pośród nich urządzono łąki, dbając by trawa była równo przystrzyżona. W okresie romantyzmu, gdy nastała moda na sztuczne ruiny, także Lednice w nie wyposażono, pojawiły się klasyczne kolumny i rzeźby, oraz minaret. W ogrodzie wzniesiono też palmiarnię, w której podziwiać można ciepłolubne egzotyczne rośliny.
Liechtensteinowie nazwali to dzieło - i słusznie - "Ogrodem Europy". To najbardziej rozległy obszar parków krajobrazowych w Europie (sic!).

Na liście UNESCO

W ostatnich latach mocno już zaniedbany kompleks pałacowo-parkowy w Lednicach wpisano wraz z pobliskimi Valticami (tam wznosi się zamek jednej z gałęzi Liechtensteinów - Nikolsburger) na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się pieniądze na renowacje. Teraz wszystko pięknieje w oczach.
Lednice i Valtice tworzą wspólny region turystyczny, w którym podziwiać można także Pavlovské Vrchy i Pálawę - kompleks sztucznych jezior i ośrodek winiarski w okolicy Mikulova i Hustope.

Można tu uprawiać najprzeróżniejsze formy turystyki - od pieszej, przez rowerową, wspinaczkę po zboczach Pálavy, po spływy rzeką Dyją i żeglowanie na sztucznych jeziorach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska