Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Agnieszka Domka-Rybka
Uczestnicy seminarium poświęconego projektowi TOWARDS, drugi od lewej prof. dr hab inż. Ludosław Drelichowski
Uczestnicy seminarium poświęconego projektowi TOWARDS, drugi od lewej prof. dr hab inż. Ludosław Drelichowski Fot. Archiwum UTP
Od lat firmy czerpią korzyści z działalności naukowej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Efekty to m.in. chęć produkowania żywności, która poprawia stan zdrowia i samopoczucie.

Dane uczelni

Dane uczelni

UTP, ul. Ks. Kordeckiego 20, 85-225 Bydgoszcz, tel. 052 373-02-80;Dział Współpracy z Gospodarką, Al. S. Kaliskiego 7, 85-796 Bydgoszcz, tel. 0 52 374 92 86, www.wspolpraca.utp.edu.pl, [email protected]

Jeden z najbardziej prestiżowych projektów to ten, w którym uczestniczył Wydział Zarządzania UTP w latach 2007-2009. Mowa o programie "Sieci zmieniające swoją orientację z producenta na rynek (klienta) w sektorze rolno-żywnościowym małych i średnich firm" (TOWRDS).

Głównymi wykonawcami UTP byli prof. dr hab. inż Ludosław Drelichowski i dr. hab. inż. Waldemar Bojar prof. UTP.

- W tym przedsięwzięciu uczelnia współpracowała z sześcioma ośrodkami naukowo-badawczymi z krajów partnerskich, między innymi z Hiszpanii, Grecji Bułgarii i Czech oraz z sześcioma organizacjami zrzeszającym producentów z sektora rolno-żywnościowego - informuje prof. Ludosław Drelichowski.

Profesor ma na myśli Wielkopolską Gildię Rolno-Ogrodniczą w Poznaniu, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Nieformalny Związek Firm świadczących usługi w zakresie gastronomii i cateringu i Nieformalny Związek Hodowców i Producentów Truskawek.

Głównym celem projektu było wspomaganie branży rolno-spożywczej w taki sposób, by miała czym konkurować na rynku międzynarodowym. Efektem opracowanych strategii jest większa odwaga do wyjścia naprzeciw aspiracjom europejskich konsumentów tak, aby produkty żywnościowe poprawiały ich stan zdrowia oraz samopoczucie, a metody produkcji nie niszczyły środowiska naturalnego.

Wspomaganie i promowanie organizacji sektora rolno-żywnościowego w myśl zasady "od pola do stołu", jest realizowane przez wykorzystanie, także po 31 stycznia 2009 roku, (czyli oficjalnym terminie zakończenia projektu) trwałej platformy komunikacji internetowej www.towards-project.eu/ Polish.php. Została ona opracowana jako produkt projektu dla potrzeb wymiany informacji między sieciami i związkami sektora rolno-żywnościowego w skali kraju i Europy.

Tymczasem rektor UTP powołał nawet dział współpracy z gospodarką, którego pracownicy, oprócz pisania projektów o unijne dotacje, kontaktują się z firmami.

Oferują im usługi UTP, m.in. ekspertyzy pomocne w unowocześnianiu produkcji i badania wytrzymałości materiałów. Na stronie www.wspolpraca.utp.edu.pl przedsiębiorcy mogą sprawdzić, co uczelnia ma do zaoferowania i w jakich dziedzinach nauk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska