Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny ochroniarz, kelner i budowlaniec? Takie oferty proponuje Urząd Pracy

Kamila Mróz
Fot. g.infor.pl
Rafał porusza się o kuli, a proponowano mu pracę kelnera i pracownika ochrony. Czy urzędy pracy kontrolują oferty skierowane dla osób niepełnosprawnych?

Rafał skończył studia w ubiegłym roku i od tego momentu bezskutecznie próbuje znaleźć pracę, regularnie odwiedzając Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.

- Chodzę tam od kilku miesięcy i dostaję kartkę ze stanowiskami refundowanymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, typu kelner, pracownik budowy czy pracownik ochrony - żali się Rafał. - Proszę na mnie spojrzeć, czy ja nadawałbym się do pracy w jakimkolwiek z wymienionych zawodów? - pyta, opierając się na kuli.

Na stronie internetowej PUP dla Miasta Torunia nie ma wymienionych ofert dla osób niepełnosprawnych, jest za to podany numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje na ten temat. Numer okazuje się być nieaktualny mniej więcej od dwóch lat, kiedy też zlikwidowano specjalne stanowisko zajmujące się obsługą osób niepełnosprawnych. W urzędzie wyjaśniają, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie powinno być takich podziałów.

Szwaczka i pokojowa

Co ciekawe, w PUP w Bydgoszczy takie stanowisko nadal istnieje.

- Jest to typowy pośrednik pracy, który kompleksowo zajmuje się obsługą osób niepełnosprawnych, zarówno bezrobotnych, jak i poszukujących pracy, czyli skierowaniami ich na staże i do pracy, dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej, itd. - wyjaśnia zastępca dyrektora Tomasz Zawiszewski.

Osoba, która pracuje jako pośrednik dla osób niepełnosprawnych wyspecjalizowała się w ich obsłudze, rozróżnia ich dysfunkcje i wie, jakie oferty komu może zaproponować.

Bydgoski dyrektor przyznaje, że dziwne wydaje się oferowanie osobie poruszającej się o kulach posady kelnera. Dodaje jednak: - Inaczej jest z pracownikiem ochrony, to często portier, siedzący w dyżurce.

Taką ofertę ma w swojej bazie Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku. - Dotyczy ona zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej, jest to praca nocna - usłyszeliśmy od osoby, która zajmuje się tam ofertami.

We Włocławku obecnie są tylko dwie propozycje dla niepełnosprawnych. Druga to pokojowa w hotelu. W Bydgoszczy tych ofert jest znacznie więcej, np. logistyk, prawnik, inżynier jakości, ale też mechanik samochodowy, sprzedawca i sprzątaczka. W Toruniu poszukiwane są np. szwaczki, pracownik rolny i gospodarczy, pomoc kuchenna i operator stacji pnącej (urzędniczka nie ujawni co pod tym pojęciem się kryje, ponieważ jest to "oferta zamknięta", tylko dla zarejestrowanych).

Schorzenia są różne

W urzędach tłumaczą, że niektóre z tych propozycji tylko z pozoru mogą być niewłaściwe dla niepełnosprawnych: - Schorzenia są przecież różne, nie wszystkie wiążą się z niepełnosprawnością ruchową.

Zdaniem Rafała z Torunia często po prostu chodzi o otrzymanie z PFRONU-u dofinansowania na nowego pracownika lub na utworzenie nowego miejsca pracy.

Czy stanowiska pracy dla niepełnosprawnych są więc kontrolowane? Zdaniem urzędnika we Włocławku te dotowane przez fundusz znajdują się pod jego nadzorem.
Aleksandra Gierej, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON-u zaprzecza mówiąc, że to urząd pracy ma pieczę nad dofinansowanym stanowiskiem pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska