Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa emerytura. Jak to zrobić?

Relację przygotowała Ewa Brzozowska-Kowalka
Na Państwa pytania odpowiadała Regina Siudzińska z ZUS w Bydgoszczy
Na Państwa pytania odpowiadała Regina Siudzińska z ZUS w Bydgoszczy Fot. Tytus Żmijewski
Co zrobić żeby podwyższyć swoją emeryturę? Kiedy ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie za lata zerowe?- te pytania najczęściej zadawaliście Państwo podczas środowego dyżuru telefonicznego.

Jak zawsze hasło "przeliczenie emerytury" wzbudziło ogromne zainteresowanie Czytelników. Dziś prezentujemy relację z dyżuru.

Na pytania odpowiadała Regina Siudzińska, z-ca naczelnika Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

- Mąż pracował od 1967 roku do 1989 roku. Następnie przebywał na rencie z tytułu niezdolności do pracy. W tym roku ukończy 65 lat. W jaki sposób zostanie ustalona podstawa wymiaru emerytury?
- Jeżeli wraz z wnioskiem o emeryturę mąż nie przedstawi zaświadczenia o zarobkach uzyskanych w innym okresie i brak możliwości ustalenia takich zarobków w oparciu o dokumentację zawartą w aktach rentowych, wówczas ZUS przyjmie za podstawę emerytury zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty. Natomiast jeżeli w dokumentacji emerytalno-rentowej znajdują się zarobki uzyskane w całym okresie zatrudnienia, istnieje możliwość ustalenia podstawy wymiaru z 20 lat wybranych z tego okresu i przyjęcia kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury.

- Od listopada ubiegłego roku jestem na emeryturze. Pracowałam w latach 1969-1980 i posiadam z tego okresu jedynie świadectwo pracy. Nie mogę udokumentować z tego okresu zarobków. Wskaźnik podstawy wymiaru mam ustalony z całego okresu zatrudnienia i wynosi on około 54 proc. Czy za nieudokumentowany okres zatrudnienia ZUS przyjmie mi minimalne wynagrodzenie i ponownie przeliczy świadczenie?
- Jeśli w okresie 20 lat wynagrodzenia zostały w pełni udokumentowane, przeliczenie świadczenia z przyjęciem minimalnego wynagrodzenia w innych latach zatrudnienia nie spowoduje w pani przypadku podwyższenia wskaźnika podstawy wymiaru. Ustalone wskaźniki wyliczone z minimalnymi wynagrodzeniami kształtują się: od 11,57 proc. do 42,41 proc.

- Mój mąż od 1998 roku był na rencie z tytułu niezdolności do pracy. W ubiegłym roku w wieku 60 lat przeszedł na emeryturę. Podstawę wymiaru renty miał ustaloną z 9 kolejnych lat i taki wskaźnik przyjęto do obliczenia emerytury. W jaki sposób obecnie mąż ma prawo przeliczyć emeryturę jeżeli przedstawi zarobki z całego okresu zatrudnienia? Czy istnieje możliwość przyjęcia do jej wyliczenia kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury?
- Do obliczenia emerytury zostanie przyjęta nowa kwota bazowa jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru zostanie ustalony z 20 lat z całego okresu zatrudnienia lub z 10 kolejnych wybranych z 20 przed przyznaniem emerytury.

- Urodziłam się w 1950 roku. W 2006 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Po przyznaniu emerytury przepracowałam 30 miesięcy. Czy po ukończeniu 60 lat mogę złożyć wniosek o przyznanie emerytury z tytułu ukończenia wieku i o ustalenie części socjalnej emerytury przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania tego świadczenia?
- Z uwagi, że jest pani osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 roku przyznanie emerytury nastąpi na podstawie art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (tzw. emerytura kapitałowa). Jeżeli tak ustalona emerytura okaże się świadczeniem niższym, wypłacana będzie dotychczasowa emerytura.

- Czy okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy jest zaliczany do wysokości emerytury?

- Niestety. Obowiązujące przepisy nie przewidują takiej możliwości.

- Ustalono mi podstawę wymiaru z 20 lat, przyjmując w latach 1965-1968 wynagrodzenie zerowe. Czy obecnie mogę złożyć wniosek o przyjęcie w tych latach minimalnego wynagrodzenia?

- Tak może pan złożyć taki wniosek i otrzyma pan wyrównanie z tego tytułu od dnia 1 stycznia 2009 roku, ponieważ wnioski złożone do końca 2009 roku zobowiązują ZUS do wypłacenia wyrównania świadczenia z tego tytułu od 1 stycznia 2009 roku.

- Urodziłam się w 1949 roku. W latach 1976-1997 pracowałam w państwowych zakładach. W 1997 roku przeszłam na rentę rodzinną po mężu. W tym roku ukończę 60 lat. Czy mogę wystąpić o emeryturę z tytułu mojego zatrudnienia?
- Może pani złożyć wniosek o emeryturę. ZUS wyliczy należne pani świadczenie i podejmie wypłatę korzystniejszego świadczenia.

- Mój mąż ma 74 lata. Od 2000 roku jest na emeryturze. Miał duże kłopoty z udokumentowaniem uzyskanych zarobków w czasie zatrudnienia. Do wyliczenia podstawy wymiaru przyjęte zostały lata zerowe. Czy obecnie mąż może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury?
- Jeżeli zostały przyjęte do wyliczenia podstawy wymiaru lata zerowe mąż powinien jak najszybciej złożyć wniosek do ZUS.

- Do 2003 roku byłem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Wskaźnik podstawy wymiaru ustalono w wysokości 132 proc. (prawdopodobnie z 3 kolejnych lat). W 2003 roku przeszedłem na emeryturę i ZUS obniżył mi wskaźnik podstawy wymiaru do 125 proc. Przyjął do wyliczenia emerytury kwotę bazową obowiązującą w dacie przyznania emerytury. Czy postąpił słusznie?
- Przyznając emeryturę ZUS ustalił ponownie wskaźnik wysokości podstawy wymiaru zgodnie z art. 15 ustawy emerytalnej. Mimo, że wskaźnik podstawy wymiaru okazał się niższy od dotychczas ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami mógł przyjąć nową kwotę bazową obowiązującą w dacie przyznania emerytury. Tak ustalone świadczenie okazało się dla pana korzystniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska