Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zmianie przepisów mundurowi i tak będą dłużej pracować

(wom)
MSWiA przedstawiło projekt zmian w emeryturach mundurowych. Już służący będą mieli możliwość wyboru, jakie rozwiązanie wybierają. Formacje podlegające pod MSWiA wciąż protestują. Teraz piszą do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zmiany mają objąć także żołnierzy

Wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna złagodził stanowisko. W ostatecznej wersji nowych przepisów MSWiA da możliwość wyboru już służącym, czy odejdą na starych, czy nowych zasadach.

Schetyna zapowiedział, że mundurówka podlegająca MSWiA będzie służyć dłużej, ale za lepsze pieniądze i lepszą emeryturę. Jednocześnie z projektu wynika, że dotychczasowe uprawnienia będą ograniczone, a świadczenia emerytalne obniżone. Nowy system emerytalny ma - jak się mówi nieoficjalnie - objąć także żołnierzy, co ma nastąpić prawdopodobnie rok później m.in. po policjantach.

Godna, ale za 1,9 procenta

W projekcie ministerstwa znajduje się zapis o tym, że nowy system wydłużający podstawę wysługi do nabycia świadczenia z 15 do 25 lat obejmie jedynie tych, którzy wstąpią do służby po 1 stycznia 2010 r. Wysokość emerytury funkcjonariusza przechodzącego na nią po 25 latach podniesiono z 40 do 66 procent.

Jak powiedział minister Schetyna, "emerytura będzie godna". Jednocześnie jednak z zapisów ustawy wynika, że po 25 latach służby za każdy kolejny rok świadczenie nie będzie wynosić 2,6 procent - tak jak dzisiaj - ale 1,9 proc.

W zamyśle ministerstwa taka operacja ma doprowadzić do tego, że dopiero po 35 latach służby mundurowi doczekaliby się emerytury wysokości 85 procent wynagrodzenia.

Bez sztucznych awansów

Następna zmiana proponowana przez ministerstwo jest taka: emerytury nie będą naliczane od średniej pensji z ostatniego roku, tak jak dziś, ale z ostatnich trzech lat .
W praktyce może to spowodować, że policjanci, którzy dziś - czasami sztucznie - dostają awanse w ostatnim roku służby, stracą średnio około 5 procent przyszłej emerytury.

Zabiorą inwalidom

Nowe przepisy mają zabrać także 5 procent tym, którzy w trakcie służby i w związku z nią zostali inwalidami. Przypomnijmy, że dziś inwalidom przysługuje dodatek do emerytury takiej właśnie wysokości.

Minister Schetyna stwierdził wprost, że w nowym systemie policjantom opłaci się dłużej pracować. Uznał niesprawnego fizycznie 50-letniego policjanta za mit.

Nowe przepisy nie dotyczą tzw. pracowników cywilnych mundurówki - ci pracują w normalnym systemie emerytalnym.

Listy piszą... do prezydenta

Ponad 1500 listów od przedstawicieli formacji służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - głównie policjantów - wpłynęło do kancelarii prezydenta w związku z propozycjami zmian w ich systemach emerytalnych
Co z listami zrobi kancelaria prezydenta jeszcze nie wiadomo. Trudno też przewidzieć, kiedy zaproponowany przez MSWiA nowy system emerytalny będzie dyskutowany w Sejmie. Ministerstwo chciałoby, żeby nowe przepisy obowiązywały już w 2010 roku.

Obecnie po 15 latach pracy żołnierzom i funkcjonariuszom przysługuje emerytura w wysokości 40 procent podstawy uposażenia, po 28 i pół roku służby - 75 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska