Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski marzec 1981 - 28 lat później. Uroczyste obchody

Hanka Sowińska hanna.sowiń[email protected]
Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie: www.bydgoskimarzec.pl
Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie: www.bydgoskimarzec.pl
Wystawa prasy niezależnej i rozmowa z udziałem jej twórców, debata polityczna i obywatelska, spotkanie dwóch profesorów - Karola Modzelewskiego i Davida Osta oraz specjalny koncert rocznicowy - zbliża się 28. rocznica "Bydgoskiego marca".

Przed rokiem był ogólnopolski konkurs i wieńczące go spotkanie z udziałem laureatów oraz bohaterów wydarzeń z 1981 r. W tym roku organizatorzy obchodów chcą nie tylko sięgać do przeszłości. Pragną wywołać powszechną debatę, w której wezmą udział także przedstawiciele młodego pokolenia.

Jak już informowaliśmy biuro senatora Jana Rulewskiego przygotowuje kilka interesujących imprez, w związku z 28. rocznicą wydarzeń, do których doszło w Bydgoszczy w drugiej dekadzie marca 1981 r.

- Historia "Bydgoskiego marca" jest tylko pretekstem do tego, by pokazać, gdzie dziś jesteśmy, dokąd zmierzamy. I jakie z przeszłości potrafimy wyciągać wnioski - mówi senator Rulewski.

Na stronie www. bydgoskimarzec.pl czytamy: "19 marca 1981 roku Bydgoszcz stała się miejscem szczególnych wydarzeń, mających charakter powszechnego ruchu ku wolności. Wówczas to, po raz pierwszy, radni Wojewódzkiej Rady Narodowej zbuntowali się przeciwko totalitarnej władzy, którą w pewien sposób reprezentowali. Część z nich, pozostając na sali sesyjnej, by wysłuchać problemów robotników i rolników, dała Polakom sygnał, że "czas wziąć sprawy we własne ręce". Podczas tej dramatycznej sesji doszło do prowokacji władzy wobec społeczeństwa, wobec NSZZ "Solidarność" i NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, która to prowokacja spowodowała masowy ogólnopolski protest. Dzisiaj postrzegamy to wydarzenie w kategoriach obywatelskiego wystąpienia w obronie samorządności i demokracji, dlatego obchody rocznicowe przebiegają pod hasłem "Rzeczpospolita Obywatelska". Zdarzenia skupione wokół 28. rocznicy, oprócz upamiętniających trudne lata osiemdziesiąte, kierujemy ku przyszłości".

Obchody otworzy wystawa "Wolne słowo", którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Bydgoszczy (13 marca, godz. 16.00). Zaplanowana jest także promocja albumu IPN "Bydgoski marzec 81". Tego dnia, o godz. 19.00, spotkają się twórcy prasy niezależnej, w rozmowie "Otchłań wolności". Punktem wyjścia rozważań będzie cytat z "Dzienników Gwiazdowych" Stanisława Lema: "Otchłań wolności: im więcej można czynić, tym mniej się wie, co czynić należy".

16 marca, o godz. 17.00 odbędzie się debata polityczna "Solidarni w sierpniu - solidarni dziś?", w której udział wezmą m.in.: Ryszard Bugaj, Andrzej Celiński, Antoni Mężydło, Wojciech Mojzesowicz, Jan Olszewski, Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk, Andrzej Zybertowicz.

"Zapraszamy do debaty ludzi Sierpnia '80, Bydgoskiego Marca oraz tych, którym los Polski nie jest i nie będzie obojętny. Zapraszamy do debaty, która nie może być zwykłą dyskusją ani kolejnym podsumowaniem" - informują organizatorzy.

Debata obywatelska "Czyja władza w samorządzie?" rozpocznie się 18 marca, o godz. 11.00.

W rocznicę "Bydgoskiego marca", w dyspucie "Jak się rodzą rewolucje?", spotkają się: Karol Modzelewski i David Ost.

Także 19 marca, o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej rozpocznie się koncert rocznicowy. Dla Czytelników "Albumu" będziemy mieli zaproszenia.

Wszystkie imprezy, z wyjątkiem koncertu, odbywać się będą w Sali "Manru" Centrum Kongresowego Opery Nova.

Obchodom patronuje "Gazeta Pomorska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska