Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Ścianka działowa - gdy z salonu chcemy zrobić dwa pokoje

Dodano: 4 marca 2009, 10:45 Autor:

Masz salon, a chcesz mieć dwa pokoje? Uważasz, że kuchnia jest za duża? Podziel ją! Jak to zrobić? Ściankami działowymi.
Dzięki ścianom działowym jest... ciszej

Dzięki ścianom działowym jest... ciszej (fot. Fot. maja.com)

Ściankami działowymi można przedzielić pokój, kuchnię albo łazienkę. Przed laty ścianki działowe były pełne. Na przykład? Takie z nieprzezroczystego, zielonkawego, grubego, a w dodatku ciężkiego szkła. Kafla, wyglądającego, jak kostki albo popielniczki szklane. Ale to już przeszłość.

Ale lekka!

Nowoczesne ścianki - jakby nie zamykają do końca pokoju. Powodują, że przestrzeń wygląda na nie do końca zamkniętą. Mogą być półprzezroczyste albo ażurowe, szklane. A w dodatku lekkie - ściana ze szkła o wymiarach 2,5 metra na 2,70 może ważyć zaledwie 12 kilogramów!

Mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak te przeszklone są najpopularniejsze. Dominują całkowicie przeszklone (niektóre elementy szkła są ozdobne). W sprzedaży pojawiły się i takie, które łączą szkło z powierzchnią winylową.

Zamów fachowca

Czy można samemu zbudować ściankę działową? - Lepiej nie. Zwykły murarz też nie powinien się za to brać. Niech za nas to zrobi fachowiec. Chodzi przecież o to, żeby ściana była wytrzymała, stabilna - mówią w firmie "Celplast" w Bydgoszczy, która zajmuje się m.in. budową ścian działowych. - Projektant, majster i wykonawca to często ta sama osoba.

Jak zamocować taką ściankę? Są trzy sposoby. Do podłogi i konstrukcji sufitu podwieszonego, do podłogi i stropu albo tylko do podłogi (z trwałym zamocowaniem u góry).

Tłumi hałas

Ważne, żeby ściana działowa tłumiła hałasy. Tak na przykład musi być, gdy jeden duży pokój, choćby salon, chcemy przedzielić na dwa, w tym na dziecięcy i np. sypialnię. Ściana, gdy ma grubość 7 centymetrów, tłumi 41 decybeli. Taka o grubości 10 centymetrów, nawet 46 decybeli.

Grube szkło używane do budowy takiej ściany, na pewno "wyciszy", a nawet wyeliminuje dźwięki.

Dzięki ścianom działowym jest teżcieplej. Co prawda szkło nie trzyma ciepła, ale małe pomieszczenia (czytaj: podzielone ścianą) szybciej się nagrzewają i dłużej to ciepło trzymają.

Cenne metry

Ile kosztuje ściana działowa z kafli szklanych? - Od 40 do 80 złotych za metr kwadratowy już z materiałem, wszystko zależy od rodzaju szkła - informują w "Celplaście".

Taniej - nawet o połowę - wyjdzie, jeśli samemu kupimy materiał, a zapłacimy fachowcowi tylko za robociznę.

Niektóre firmy doliczają sobie do tego za dojazd. Więcej kosztują ognioodporne i odporne na wilgoć.

Gwarancja jest udzielana albo na materiał, albo na montaż. Jest zazwyczaj na 2-5 lat.

Przeprowadzka ściany

Przeszklone ścianki można wyposażyć w żaluzje, listwy elektryczne, gniazdka, półki albo drzwi według projektu.

Kiedy się przeprowadzamy, ścianki też się mogą z nami przeprowadzić. Można je bezpiecznie przenieść i zamontować w nowym miejscu. Byle pod okiem fachowca.

Czytaj więcej o:
  • ściana działowa
  • dom
  • mieszkanie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.