Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na infrastrukturę, boiska, stadiony, a przede wszystkim na Orliki

Monika Smól [email protected]
Sala gimnastyczne przy Szkole Podstawowej nr 2 ma powstać w miejscu małego domku sąsiadującego ze szkołą. Najpierw jednak Rada Miasta musi podjąć decyzję czy wykupić teren z domkiem za 460 tys. złotych?
Sala gimnastyczne przy Szkole Podstawowej nr 2 ma powstać w miejscu małego domku sąsiadującego ze szkołą. Najpierw jednak Rada Miasta musi podjąć decyzję czy wykupić teren z domkiem za 460 tys. złotych? Fot. Monika Smól
Do 2015 roku powstać ma w naszym powiecie sześć boisk sportowych - Orlik i wykonanych ma zostać siedem innych inwestycji związanych z infrastrukturą sportową. Wszystkie - z dofinansowaniem marszałkowskim.

W tym roku realizowane będzie tylko jedno zadanie - powstanie pierwszy Orlik w powiecie chełmińskim - przy Zespole Publicznych Szkół w Kijewie Królewskim.

- W ciągu kolejnych siedmiu lat kujawsko-pomorskie ma szansę stać się regionem posiadającym najlepszą bazę sportową w kraju - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Realizujemy regionalny program rozwoju sportu, a wraz z nim warte ponad 1,4 miliarda złotych inwestycje, dzięki którym mieszkańcy Kujaw i Pomorza będą mogli korzystać z setek nowoczesnych i łatwo dostępnych obiektów sportowych. W wielu miejscowościach brakuje podstawowej ogólnodostępnej infrastruktury sportowej, a niski standard istniejących obiektów nie zachęca do uprawiania sportu.

- 2009 rok będzie rokiem przełomu - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Na inwestycje sportowe na Kujawach i Pomorzu Urząd Marszałkowski przeznaczy 52 miliony złotych, z czego 40 milionów złotych to pieniądze z budżetu województwa, a 12 milionów złotych pochodzi z Totalizatora Sportowego.

Szczegółowy plan rozbudowy bazy sportowej zawiera "Program Rozwoju Sportu w Województwie Kujawsko-Pomorskim na lata 2008-2015". Obejmuje on zasięgiem każdą gminę, miasto i powiat regionu, także chełmiński.

Gmina Unisław

Najwięcej inwestycji zaplanowały gminy Unisław i Kijewo Królewskie. - Chcemy zrobić cztery boiska wielofunkcyjne w: Raciniewie, Kokocku, Brukach Unisławskich, Grzybnie, Orlika w Unisławiu i przebudować stadion unisławski - mówi Roman Misiaszek, wójt gminy Unisław. -Jeśli otrzymamy dofinansowanie to będziemy to realizować.

Na unisławskim stadionie trzeba wymienić pogrodzenie, siedzenia, zrobić zadaszenie, nagłośnienie i poprawić bieżnię. Wsparcie ma wynieść: 150 tys. złotych - w 2010 roku i 300 tys. złotych - w 2011. Projekt przebudowy jest gotowy.

W Brukach Unisławskich boisko jest, ale nowe będzie pełnowymiarowe, z wyposażeniem do gier zespołowych.Całkowity koszt to 100 tys. złotych.

Większy zakres prac jest do wykonania w Grzybnie. Tam zrobione zostanie boisko trawiaste do piłki nożnej, a o sztucznej nawierzchni - do gry w koszykówkę i siatkówkę. Przewidziano budowę parkingu z polbruku, placu zabaw dla dzieci. Projekt już jest.

W Kokocku boisko też jest, ale trzeba na nim wymienić grunt, nawieźć takiego, by urosła i utrzymywała się przez cały rok trawa. - W Raciniewie jest duże osiedle, mieszka 700 osób, sporo dzieci, trzeba tam od zera zbudować boisko wielofunkcyjne - dodaje Roman Misiaszek.

Gmina Unisław w ubiegłym roku zrezygnowała z budowy "Orlika", jednak wójt chciałby wrócić do tematu. - Przy odremontowanym stadionie przydałoby się takie boisko, rozszerzylibyśmy bazę sportową - mówi wójt. - Nie ma jednak w tej sprawie decyzji radnych, jest jeszcze czas na ustalenie tego. Cieszę się, że ministerstwo odchodzi od niektórych obwarowań dotyczących Orlika, co pozwoli zmniejszyć koszty jego budowy. Nie będzie trzeba budować dodatkowych szatni i zaplecza socjalnego, skoro jedno już przy stadionie jest. Plusem tej lokalizacji dla Orlika jest to, że stadion ma opiekuna, nie musielibyśmy zatrudniać drugiego.

Marszałkowskie dofinansowanie zaproponowane gminie Unisław to: Bruki Unisławskie 60 tys. złotych - rok 2011, Grzybno 60 tys. złotych - rok 2010, Kokocko 60 tys. złotych - rok 2010, Raciniewo 150 tys. złotych - rok 2011, Orlik 2012 - 333 tys. złotych - rok 2011.

Gmina Kijewo Królewskie

Gmina Kijewo Królewskie Orlika miała będzie jeszcze w tym roku. Planuje też, z dofinansowaniem marszałkowskim, budowę wielofunkcyjnych boisk w Płutowie, Trzebczu Szlacheckim, Kozowiźnie i Brzozowie. Na Orlika ma już przyklepane na ostatniej radzie sejmiku 333 tys. złotych. Pozostałe stoją pod znakiem zapytania.

- Orlik powstanie przy kijewskiej szkole - mówi Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Spróbujemy na część kosztów zdobyć jeszcze środki z ministerstwa i musimy znaleźć środki na udział własny. Spodziewamy się, że koszt budowy wyniesie 1,3 miliona złotych. Trzeba budować, bo drugiej tak korzystnej ofert nie będzie. W szkole jest już opiekun sali sportowej, więc odchodzi nam ten koszt. Liczę, że uda mi się jeszcze zejść z ceny o przetargu, wiele firm pali się do pracy, bo brakuje zleceń.

Wójt gminy Kijewo jest zaniepokojony tym, że w projekcie pojawiły się plany dofinansowania czterech boisk wielofunkcyjnych w gminie Unisław, natomiast w gminie Kijewo Królewskie nie zaplanowano takiego dla żadnej z czterech propozycji. - To byłoby wysoce niesprawiedliwe - podkreśla wójt. - Ci co już otrzymywali dofinansowanie mają dostać kolejne, a my jeszcze nigdy nie dostaliśmy i znów nie dostaniemy?

Edward Fitner, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego zapewnia, że gmina Kijewo na wszystkie zadania dofinansowanie otrzyma. - Zatwierdzona została jedynie lista zadań na ten rok, pozostała część jest dynamiczna - mówi Edward Fitner. - Nie podaliśmy kwot dofinansowania, bo pewnie gmina nie wykazała jakie sama środki deklaruje. Wszystkie propozycje będą uwzględniane, nikogo nie wykreśliliśmy. Gmina Kijewo też dostanie dofinansowanie, jeśli zechce przystąpić do tych inwestycji.

- To nieprawda, podaliśmy ceny i zadeklarowaliśmy kwoty, zresztą pan Fitner ma je umieszczone w programie na stronie internetowej - ripostuje wójt Misiaszek. - Nie przyznano nam pieniędzy mimo iż w naszej gminie jest 15 wsi, w gminie Unisław - 7. Tam w każdej najmniejszej wsi, gdzie nawet jednej drużyny nie da się stworzyć, będzie boisko, a u nas dzieci przy szkole w Brzozowie nie będą go miały. Dziwi mnie deklaracja dyrektora, bo to nie on a Zarząd dzieli pieniądze!

Gmina Papowo Biskupie

W Papowie Biskupim nie wiedza jeszcze, gdzie chcieliby zbudować Orlika. W projekcie propozycji gmina ma mieć przyznane na ten cel 333 tys. złotych w 2011 roku.

- Do wyboru mamy dwie wsie: Zegartowice lub Dubielno, oczywiście przy szkołach, gdyż tam boiska będą miały opiekunów - mówi Andrzej Zieliński, wójt gminy Papowo Biskupie. - Radni zdecydują o lokalizacji pod koniec roku. Więcej dzieci jest w szkole w Dubielnie, z kolei Zegartowice to większa wieś.

Gmina Chełmno

Gmina Chełmno ma dostać 333 tys. złotych na Orlika w 2011 roku. - To dla nas daleka historia, nie rozmawiamy o tym - mówi Janusz Wojtaszewski, sekretarz Urzędu Gminy Chełmno. - Pomysł był, gdy zgłaszaliśmy akces, aby Orlik powstał przy szkole w Kolnie. Mamy jednak świadomość, że za milion złotych nikt tego boiska nie zbuduje. Czy w to wejdziemy - zależy od tego, jaka będzie sytuacja finansowa.

Z budowy Orlika zrezygnowała gmina Lisewo. - Zrobię boisko tańszym kosztem, z pomocą firmy Skanska - mówi Jerzy Cabaj, wójt gminy Lisewo. - Na boisko za około 1,6 miliona złotych mnie nie stać. Za wynajęcie gruntów tej firmie gmina dostanie 150 tys. złotych. Za to zrobimy rekultywację płyty boiska. Już wiosną ogłosimy przetarg.

Skanska dodatkowo obiecała usypać wał pod trybuny, przywiezie grunt spod autostrady. Poza tym, potrzebujemy pełnowymiarowego boiska. Orliki takie nie są, więc sprawdzają się wyłącznie przy szkołach.

Gmina Stolno

Gmina Stolno ma w planach budowę hali sportowej przy Zespół Szkół nr 1 w Stolnie i Orlika - przy tej samej szkole. Na to pierwsze zadanie ma otrzymywać przez trzy lata, począwszy od 2011 kolejno: 323,3 tys. złotych, 500 tys. złotych i 800 tys. złotych, a na Orlika - tradycyjnie 333 tys. złotych.

- Halę chcemy budować z całą pewnością, a nad Orlikiem debatujemy - przyznaje Jerzy Rabeszko, wójt gminy Stolno. - Orlik ma powstać przy szkole, ale za 700 tysięcy złotych środków własnych, a tyle to nas by kosztowało, to zrobimy dwa boiska - to i przy szkole w Robakowie. I bez obciążenia zatrudnienia trenera na 20 lat. Tam jest boisko, ale niedoskonale. Trzeba zrobić bieżnię i sztuczną nawierzchnię. Ostatecznie decydują radni, ale to im zaproponuję. Szkoda, że Zarząd Województwa tak daleko nas odsunął, chcieliśmy zacząć budowę w tym roku, a nie od 2011.

Projekt sali już wójt ma. Cena kosztorysowa to 5 mln złotych. - Musimy czekać na te środki, zdobyć dodatkowe, choć znów wsie potraktowano po macoszemu - dofinansowania dostały albo na małe projekty, albo je odsunięto w czasie, a duże pieniądze zostają w dużych miastach - dodaje wójt Rabeszko.

Powiat Chełmiński

Powiat Chełmiński ma otrzymać natomiast 333 tys. złotych na budowę Orlika przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie i tyle samo na boisko wielofunkcyjne przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Chełmnie, którego budowę zaplanowano na 2010 rok.

- Nie jesteśmy pewni czy będziemy to robić, w czasie kryzysu nic nie jest pewne, nie wiemy jak odbije się on na naszych dochodach - mówi Wojciech Bińczyk, wicestarosta chełmiński. - Obie inwestycje są zaplanowane na lata 2010 - 2012, łączny koszt to dwa miliony złotych.

Chełmno

Chełmno przesunęło budowę Orlika z 2009 na 2010 rok. - Orlik powstanie na "saharze", przy stadionie - mówi burmistrz Mariusz Kędzierski. - U nas jest o tyle łatwo, że stadion ma opiekuna, jest nim zarządca Chełminianki, który zajmie się też Orlikiem, gdyż dzierżawi "saharę".

Z dofinansowaniem marszałkowskim Chełmno zamierza też budować salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 2. Od 2011 roku przez trzy lata ma dostawać po 340 tys. złotych. - Mamy otrzymać ponad milion złotych na budowę sali, ale najpierw radni muszą zdecydować o wykupie działki, na której teraz stoi prywatny dom - dodaje burmistrz. - Właściciel obniżył cenę z 480 do 460 tysięcy złotych. Skoro mamy pewne takie pieniądze, to warto kupić ten grunt. Nie ma innego miejsca odpowiedniego na salę gimnastyczną dla tej szkoły. Będąc właścicielem gruntu możemy się ubiegać o środki na budowę hali z jeszcze innych źródeł. Koszt budowy hali to 3 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska