Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne historie na fotografiach zapisane

MAŁGORZATA WĄSACZ [email protected]
Zakład Bolesława Langera mieścił się przy ul. Pomorskiej 54. Ten fotograf, w 1946 roku, uwiecznił na zdjęciu Krystynę Czarrę-Szews z rodzicami, ciocią i bratem Jurkiem.  Spacerowali ul. Gdańską.
Zakład Bolesława Langera mieścił się przy ul. Pomorskiej 54. Ten fotograf, w 1946 roku, uwiecznił na zdjęciu Krystynę Czarrę-Szews z rodzicami, ciocią i bratem Jurkiem. Spacerowali ul. Gdańską. Fot. z albumu Teresy Kubskiej
"Foto-Stella", "Foto-Dana", "Wiol", Atelier Viktoria czy "Foto-Wenus" - to właśnie te zakłady fotograficzne najmocniej zapisały się w pamięci bydgoszczan.

Czekamy na zdjęcia

Czekamy na zdjęcia

Jakie inne bydgoskie zakłady fotograficzne Państwo zapamiętaliście? Opowiedzcie nam o nich i pokażcie zdjęcia, które tam zrobiliście. Czekamy na telefony: 052 3263 215 i listy: Gazeta Pomorska, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz.

Choć większości z tych zakładów już nie ma, pamiątką po nich są piękne zdjęcia. Dziś prezentujemy je na łamach "Albumu bydgoskiego".

Teresa Kubska, z domu Koźlinka, ma w swoich zbiorach wiele rodzinnych fotografii. - Najstarsze z nich zostały zrobione niemal sto lat temu. Kazimiera Szews, bratowa mojej mamy, w 1912 roku sfotografowała się w Atelier Rembrandt - R.S Ulatowski przy ulicy Dwrocowej 95. Z kolei moje kuzynostwo: Jadzia i Józek Świetlikowie z miejscowości Gogolinek mają piękne komunijne zdjęcie zrobione w Atelier Theodora Joopa, mieszczącym się przy ulicy Gdańskiej 16/17. Fotografia pochodzi z 1915 roku. W tym samym zakładzie, siedem lat później, sfotografowała się moja mamusia Anna Koźlinka. Proszę zauważyć, że na dole zdjęć widnieje pieczątka zakładu - opowiada nasza Czytelniczka.

Wrośli w pejzaż Starówki
Po wojnie najpopularniejszym zakładem fotograficznym w Bydgoszczy była "Foto-Stella".

Żeby sięgnąć pamięcią do korzeni dzisiejszej firmy "Foto-Stella" należałoby się cofnąć do roku 1922 i Warszawy. Wtedy to właśnie Szczepan Skonieczny, otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny, który się mieścił na warszawskiej Pradze, przy ulicy Stalowej.

Mirosław Łataś, wnuk Szczepana Skoniecznego, opowiadał nam: - Epizod warszawski trwał 10 lat. Po tym okresie dziadek z rodziną przeniósł się do Grudziądza. Otworzyli zakład przy Placu 23 Stycznia pod numerem 28. Cieszył się dużą renomą w mieście. Podczas okupacji moją rodzinę wysiedlono do Radomia, gdzie również utrzymywała się z fotografii. Zamiłowanie do zawodu dziadek umiejętnie przekazywał córce Krystynie i synowi Leonowi. Koniec wojny to powrót do Bydgoszczy. W roku 1945 Szczepan Skonieczny, wraz z córką Krystyną, otworzył zakład fotograficzny "Foto-Stella" przy ulicy Długiej 30, a jego syn Leon Skonieczny - "Foto-Lesko" przy ulicy Poznańskiej 18. Od roku 1957 wraz z moją mamą Krystyną wspólnie prowadził firmę mój tato Józef Łataś. Ojciec był niezwykle miłym i towarzyskim człowiekiem. Żyje jeszcze wielu bydgoszczan, którzy odwiedzając obecnie naszą firmę mile wspominają rodziców, atmosferę i klimat towarzyszący wizytom u fotografa. Przez minione lata nasza firma wrosła w pejzaż bydgoskiej Starówki, jak i samej Bydgoszczy. Czwartym pokoleniem w zawodzie jest obecnie moja córka Natalia, która mnie dzielnie wspiera wraz ze swoją mamą, a moją żoną Ireną. W naszej firmie zawód zdobyło około 40 uczniów. Od 1995 roku zakład mieści się przy ul. Jana Kazimierza 3A.

Tych fotografów zapamiętaliśmy
- Atelier Theodor Joop, ul. Gdańska 16/17
- Atelier Rembrandt - R.S. Ulatowski, ul. Dworcowa 95
- Atelier Viktoria, ul. Gdańska 157
- "Foto-Stella" - ul. Długa 30,
- "Foto-Lesko" - ul. Poznańska 18
- Zakład Fotograficzny B. Langer - ul. Pomorska 54
- Zakład Fotograficzny - J. Wiedeliński, plac Wolności 5
- Zakład Fotograficzny ul. Świętojańska 8
- "Foto-Dana", u. Śniadeckich 53
- "Foto-Venus", ul. Gdańska 22,
- "Foto-Viol", ul. św. Trójcy
- "Foto" J. Kiepuszewski - ul. Gdańska

Rodzinna tragedia
Z kolei rodzina Teresy Kubskiej bardzo często fotografowała się w Zakładzie Fotograficznym przy ul. Świętojańskiej 8. Prowadziła go pani Szopierajowa. - Rodzice opowiadali mi, jak w lutym 1945 roku, w miejscowości Jeżewo-Laskowice, Rosjanie bestialsko zamordowali jej męża Piotra i syna Alfonsa. Mężczyźni wracali do wolnej Ojczyzny. Ekshumacja ich zwłok odbyła się w maju 1946 roku. Wkrótce, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbył się ich pogrzeb. Pozostała pogrążona w wielkim smutku żona z małą córeczką - mówi Teresa Kubska.

Egzamin u mistrza
O bydgoskich zakładach fotograficznych wiele może opowiedzieć Barbara Majewska, z domu Jańczak.

W 1948 roku nasza Czytelniczka rozpoczęła naukę w zawodzie fotograf. 31 marca 1951 roku złożyła egzamin czeladniczy w rzemiośle fotograficznym. - Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej był Jan Kiepuszewski, znany bydgoski fotografik. Jego zakład, który nazywał się "Foto", mieścił się przy ulicy Gdańskiej. W 1958 roku rozpoczęłam pracę w Spółdzielni Pracy Usług Fotograficznych "Fotorys". Pracowałam tam aż do 1 października 1988 roku. Od kwietnia 1989 roku, w ramach własnej działalności gospodarczej, wykonuję zdjęcia w USC w terenie - opowiada nasza Czytelniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska