Stypendia - mała nagroda za wysoką średnią

Dodano: 6 grudnia 2008, 6:00 Autor:

Nawet ponad 500 złotych miesięcznie może dostać student z wysoką średnią. Stypendia naukowe i socjalne na uczelniach w regionie są jednak przeważnie niższe niż te wypłacane w ubiegłym roku.

Studenci musieli się uzbroić w cierpliwość, ponieważ uczelnie dopiero na przełomie listopada i grudnia rozpoczęły wypłatę stypendiów. Teraz większość osób ma już pieniądze na koncie.

Winne ministerstwo
- Stypendia są niższe niż w ubiegłym roku - nie ukrywa Wojciech Chmara, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Dotacja z ministerstwa była po prostu niższa. W ubiegłym roku na jednego studenta przypadało 70 zł, teraz jest to o 20 zł mniej. Aby otrzymać stypendium na UTP, trzeba było wykazać się średnią przynajmniej 4,0. Najniższe stypendium wyniosło 70-80 zł miesięcznie, najwyższe - gdy średnia przekraczała 5,0 - 395 zł.

- Wysokość stypendium socjalnego uzależniona była od dochodu na osobę w rodzinie - tłumaczy Wojciech Chmara. - Studenci mogli otrzymać miesięcznie od 130 do 280 zł.

Na uczelni przyznawano też stypendium mieszkaniowe, wynoszące 70 zł miesięcznie. Mogły je otrzymać osoby, których dochód netto na osobę w rodzinie nie przekraczał 572 zł. Takie samo kryterium należało spełnić w przypadku stypendium na wyżywienie, wynoszącego również 70 zł na miesiąc.

Woleli niższe stawki
- Tegoroczne stypendia są nieco niższe, średnio o 10-20 złotych miesięcznie. Po pierwsze, więcej studentów jest obecnie w gorszej sytuacji materialnej, po drugie - stypendia przyznaliśmy większej liczbie osób - tłumaczy z kolei Michał Ratajczak, przewodniczący samorządu studenckiego Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i członek wydziałowej komisji stypendialnej na tej uczelni. - W przypadku stypendiów naukowych ministerstwo sugerowało, aby otrzymało je tylko 15 proc. najlepszych studentów. Zapytaliśmy jednak o zdanie samych zainteresowanych, którzy stwierdzili, że wolą pozostać przy obecnym 20-procentowym progu. Nowością jest natomiast wprowadzenie nowego progu dochodowego przy podziale stypendiów socjalnych. Taką pomoc w tym roku mogli otrzymać również studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 572 zł.

Na UKW stypendia naukowe wynoszą więc od 160 do 320 zł, a socjalne od 100 do 270 zł miesięcznie.

Jak informuje Michał Ratajczak, żacy z UKW otrzymali już wypłatę stypendiów socjalnych za październik i wyrównanie naukowych za dwa miesiące. - Do końca roku uporamy się ze wszystkimi zaległościami - zapewnia.

Nagroda dla wybitnych
Pieniądze wpływają też już na konta studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Stypendia są średnio o 10 zł wyższe niż w ubiegłym roku - informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Stypendia socjalne wynoszą od 110 do 350 zł miesięcznie. Wysokość naukowych jest różna na poszczególnych wydziałach. Są i takie, na których student z bardzo wysoką średnią, może dostać nawet ponad 500 zł miesięcznie.

Czytaj więcej o:
  • pieniądze
  • student
  • stypendium
  • stypendium naukowe
  • uczenia
  • UKW
  • UMK
  • UTP
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Na zimę jeszcze trochę poczekamy

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy możliwość składania dokumentów do kilku szkół średnich powinna zostać zniesiona?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 67.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.