Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy chętnie sięgają po karty płatnicze

Katarzyna Hejna
fot. sxc
Banki podają, że mamy już 9 mln kart kredytowych. do końca roku liczba ta zwiększy się o milion. Czy warto je mieć?

Justyna z Bydgoszczy ma kartę kredytową od dawna i jest z niej zadowolona: - Jest to bezpieczne i wygodne. Muszę tylko pamiętać, żeby spłacać minimalną sumę w odpowiednim czasie, bo później bank naliczy odsetki. Jeśli nie przypilnuję terminów mogę się łatwo zadłużyć - uważa pani Justyna.

Jak zatem bezpiecznie korzystać z takiej karty?

Jest lepsza od tradycyjnych pożyczek
Jest ona odmianą karty płatniczej a dostajemy ją wraz z limitem kredytowym. Taka pożyczka staje się coraz częściej alternatywą dla debetów i tradycyjnych kredytów. Odsetki od udzielonego wsparcia naliczane są dopiero po kilkunastu, a często wręcz po kilkudziesięciu dniach.

- Jeżeli zadłużamy się na kartach, to wystarczy że co miesiąc będziemy spłacać kwotę minimalną, czyli 3-5 proc. zadłużenia - wyjaśnia Maciej Bednarek, ekspert z portalu Comperia.pl. - Dodatkowo banki coraz częściej dają możliwość spłaty kredytu "karcianego" na raty. Tradycyjna pożyczka nie daje nam takich możliwości.

Jak każdy kredyt, także i ten przyznany na karcie trzeba kiedyś spłacić. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem stóp procentowych, rośnie także oprocentowanie kart kredytowych. W tej chwili waha się ono między 18 a 23 proc.

Spłata jest odłożona w czasie, a sam limit automatycznie odnawiany. To największa zaleta karty kredytowej. Najczęściej karencja nie przekracza 30 dni. Na najdłuższą mogą liczyć klienci między innymi: BZ WBK (54 dni), Deutsche Bank PBC i Kredyt Banku (56 dni) czy Dominet Banku (61 dni).

Dla kogo karta?
Wielkość kwoty minimalnej, którą klient musi wpłacić, by uniknąć karnych odsetek, uzależniona jest od wielkości zadłużenia. Jeśli wpłacimy tę kwotę, to wówczas pozostałe zadłużenie jest traktowane jak kredyt gotówkowy. Oprocentowany jednak nieco wyżej niż inne tego typu produkty.

Kartę kredytową może dostać niemal każdy pracujący klient banku. Wystarczy mieć skończone 18 lat i minimalny dochód 500-800 złotych brutto miesięcznie. Im wyższy dochód, tym większy jest przyznany limit kredytowy. Zazwyczaj nowi klienci ze stosunkowo niskimi zarobkami mogą liczyć na limit od 1 do 3 tys. złotych.

Bezpieczne pieniądze
- Karty kredytowe gwarantują ubezpieczenia, pakiety assistance i rozbudowane programy rabatowe - dodaje Maciej Bednarek.

Dzięki temu, otrzymamy pomoc m.in. w przypadku kradzieży karty, rabunku wypłacanej gotówki czy wady zakupionego za pomocą karty sprzętu.

Pakiet Assistance gwarantuje z kolei wsparcie podczas podróży zagranicznych (np. utrata bagażu, pomoc lekarska), a nawet ubezpieczenie komunikacyjne i domowe (np. interwencja hydraulika).

Promocja nie zawsze się opłaca
Często promocyjne niskie oprocentowanie wiąże się z wysokimi opłatami za korzystanie z karty. Nierzadko opłaty te sięgają nawet kilkuset złotych rocznie.

Czasem warto więc zgodzić się na nieco wyższe oprocentowanie kredytu, ale zyskać niższe koszty obsługi, dodatkowe ubezpieczenie czy pakiet ułatwiających życie usług.

Maciej Bednarek - ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl:
Karta kredytowa jest elastyczniejsza niż inne formy kredytowania. Z reguły nie wiąże się z koniecznością posiadania konta w danym banku, jak w przypadku debetu.

Szymon Kuchciak - dyrektor Biura Kart Kredytowych Deutsche Bank PBC:
Transakcje kartą z chipem są zabezpieczone kodem liczbowym, a nie podpisem właściciela. Klient nie musi się martwić, że środki z jego karty zostaną w jakikolwiek sposób wykorzystane przez nieuprawnione osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska