MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mali, groźni krwiopijcy

Redakcja
Wszawicy sprzyjają duże skupiska. Mogą na nas przeskoczyć w szkole, kinie, autobusie, w poczekalni u lekarza
Wszawicy sprzyjają duże skupiska. Mogą na nas przeskoczyć w szkole, kinie, autobusie, w poczekalni u lekarza fot. Internet
W wielu szkołach i przedszkolach regionu pojawiły się ogłoszenia ostrzegające przed wszawicą. Problem wraca co roku.

Wszawicą bowiem można łatwo się zarazić. Na szczęście z wykryciem małych pasożytów nie ma większego problemu - wystarczy przeczesać włosy i zajrzeć, czy coś nie porusza się przy skórze. Wszy widać gołym okiem.

Słodka krew
Wszy są niebezpieczne, roznoszą bowiem różne choroby. Ich pożywieniem jest krew. Aby sie do niej dostać przecinają skórę specjalnym narządem. W miejscu ukłucia powstaje grudka, która swędzi ponieważ owady wstrzykują nam toksynę do krwi.

Nie ma więc co zwlekać, jeśli nasze dziecko drapie się - trzeba mu zajrzeć we włosy.

Leczenie w szamponie
Tym, co nas szczególnie odstręcza od wybicia owadów jest... wstyd. No bo czy wpada iść do apteki i poprosić o środek na wszy? Otóż do apteki iść trzeba i wstydzić nie ma się co.

Nie warto też stosować domowych sposobów, jak kompresy z denaturatu czy nafty. Tylko możemy dziecku zaszkodzić, sobie zresztą też.

W aptekach jest mnóstwo środków, które pozwolą pozbyć się pasożytów. Nie trzeba z tym problemem wędrować do lekarza. Aptekarz poleci nam kilka rodzajów płynów do niszczenia wszy.

Aptekarze są przyzwyczajeni do problemu, w większości szkół powtarza się on co jakiś czas.

Dzieci zarażają się od siebie, a potem pasożyty, w porę nie wybite, atakują wszystkich członków rodziny. I wtedy dopiero jest problem.

Wszy lubią czystość
Jeśli dziecko dba o higienę i jest czyste, nie oznacza, że uniknie nieproszonych lokatorów głowy. Wszawicy sprzyjają duże skupiska. Mogą na nas przeskoczyć w szkole, kinie, autobusie, w poczekalni u lekarza. Wystarczy, że musimy oddać płaszcz do szatni i zostanie on powieszony obok takiego, który należy do nosiciela wszy - zakażenie gotowe.

Najszybciej jednak wszawica rozprzestrzenia się w szkole. Dzieci często wymieniają między sobą odzież, pożyczają sobie grzebienie, szczotki do włosów, wieszają rzeczy razem w szatniach podczas zajęć wuefu.

Zauważono, że wszawica jest w szkołach szczególnie groźna, gdy dzieci zaczynają nosić płaszcze i czapki, czyli jesienią i zimą. Ale i latem niektórzy rodzice załamują ręce, gdy zobaczą pasożyty, które dziecko przywiozło z kolonii czy obozu.

Jak wytępić pasożyta
Leczenie wszawicy jest proste. Są do tego szampony, lotiony, nalewki roślinne. Zabiegi wykonywane zgodnie z instrukcją na etykiecie należy powtórzyć po upływie 7 do 10 dni, gdyż preparaty te słabiej działają na gnidy.

Gnidy to jajeczka wszy, można usunąć z głowy płucząc umyte włosy ciepłym 6% octem. Po kilku godzinach należy wyczesać gnidy gęstym grzebieniem.

Ze wszy trzeba oczyścić cały dom i całą rodzinę, z wyjątkiem dzieci do 3 lat, które nie powinny mieć kontaktu ze środkiem owadobójczym.

Jeśli mają wszy trzeba je wyczesywać z włosów gęstym grzebieniem, na który wbijamy wilgotną watę.

Wielkie czyszczenie
Odwszawienie to także wielkie pranie. Bieliznę osobistą i pościelową trzeba wyprać i wygotować (czas gotowania to 10 do 15 minut).

Odzież wełnianą należy dokładnie wyprasować gorącym żelazkiem o temperaturze 250 st.C. przez wilgotną szmatkę. Ze szczególna uwagą trzeba rozprasować szwy i załamania, w których najczęściej znajdują się owady i ich jaja.

Wszy nie znoszą temperatury powyżej 45 st.C. Należy wyrzucić grzebienie i szczotki do włosów oraz wszelkie ozdoby noszone we włosach.

Wyściełane meble można spryskać środkiem owadobójczym lub oddać do zakładu dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji.

Inni lokatorzy skóry
Gdy dziecko wraca ze szkoły i swędzą je dłonie, rodzice powinni natychmiast pójść z nim do lekarza. Jest podejrzenie, że zaatakował świerzb.

Świerzb jest zakaźną chorobą skóry. Wywołują je roztocza, które drążą korytarze w górnej warstwie naskórka i składają tam jaja.

Objawem tej choroby jest silny świąd, który staje się bardzo dolegliwy wieczorem, gdy dziecko kładzie się do łóżka, a ciało zaczyna się rozgrzewać. Na skórze dłoni i stóp widać małe, czerwonawe krostki. Roztocza osiedlają się przede wszystkim między palcami, na przegubach rąk i stóp, w pachwinach, na łokciach lub w okolicach pośladków i narządów płciowych.

Świerzb rozprzestrzenia się bardzo szybko. Na przykład poprzez zabawy dzieci w szkole, gdy łapią się za ręce.

Jeśli podejrzewamy u dziecka świerzb, trzeba natychmiast pójść do lekarza. Zapisze on specjalne środki, które niszczą roztocza i łagodzą swędzenie. Kuracji przeciwświerzbowej powinna poddać się cała rodzina.

Oprócz leków ważne jest także częste zmienianie bielizny i dokładne jej pranie w temperaturze 95 st.C. Świerzbowiec może przeżyć poza skórą jedynie 2-3 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska