Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmagania poetów rozstrzygnięte

Tekst I Fot. Magdalena Karczewska
W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu "Rypiński Album Poetycki"

Wśród przybyłych na spotkanie gości był przewodniczący komisji konkursowej poeta Ernest Bryll, dr Adam Wróbel, redaktor Gabriel Michalik. Zabrakło czwartego jurora Jana Stępnia. Obecnością zaszczycił za to właściciel warszawskiej oficyny wydawniczej tChu Lech Robakiewicz. Na spotkaniu obecni byli także: starosta Marek Tyburski, wiceburmistrz Mirosław Pączkowski, przewodnicząca Komisji Kultury Aleksandra Ziółkowska, radna Hanna Pawlak oraz lokalni twórcy i przyjaciele biblioteki.

Zwycięzca z Legionowa

Spośród ponad 200 prac, nadesłanych na konkurs z całej Polski, komisja konkursowa wybrała najbardziej dojrzałe i interesujące utwory poetyckie. Pierwsze miejsce zajął Mariusz Cezary Kosmala z Legionowa (godło Mitridate), drugie Dorota Ryst z Warszawy (Ewolwenta), a kolejne Małgorzata Pietrzak z Dębianek (Jabłoń). Wyróżnienie dyrektora MPBP w Rypinie otrzymała Wiesława Lampert z Rybnika (Sowa). Zwycięzca konkursu otrzymał również specjalne wyróżnienie Wydawnictwa tChu. Po ogłoszeniu wyników laureaci odczytali swoje utwory.

Rypin poezją stoi

- Dlaczego nagrodziliśmy te, a nie inne wiersze? Dlatego, że jest w nich coś, co jest istotą naszego dzisiejszego problemu. Czego człowiek pragnie, za czym tęskni? Za wolnością. Wydaje nam się, że jesteśmy wolni, a tymczasem jesteśmy zniewoleni przez coś innego i to jest powód dla którego Ci, którzy piszą wiersze, piszą je o tym, jak jesteśmy pozbawieni wolności - mówił poeta Ernest Bryll. Dodał, że laureaci dają w swoich wierszach obraz, z którym spotykamy się na co dzień, że obraz ten przylega do polskiej rzeczywistości.

- Poezja jest po to, abyśmy znajdowali obronę, bo moim zdaniem poezja dla samej literatury ma średnie znaczenie, ważne jest to co ona daje ludziom - mówił poeta.

- _Wydawanie poezji nie jest łatwe. Ludzie są za bardzo zabiegani, za bardzo skupieni na tej doczesności, o której tak ładnie pisali laureaci, żeby poświęcić chwilę zadumie, refleksji temu co jest esencją poezji, co przywraca nam wolność i człowieczeństwo - _mówił wydawca Lech Robakiewicz.

Dyrektor MPBP Hanna Buchalska podkreślała, że w Rypinie, na ziemi dobrzyńskiej poezja jest bardzo popularna i powszechna. Już w latach 60-tych pisano i wydawano wiersze, a prekursorem był Bogdan Balcerowicz. Wspomniała również o powstałym w 2000 roku Klubie Literackim, który nosi imię Edwarda Walasiewicza i skupia lokalnych poetów.

Kwiaty i gratulacje

Finał konkursu był także okazją do podziękowań i gratulacji dla dyrekcji biblioteki za zorganizowanie poetyckich zmagań, dla uczestników za liczny udział oraz dla komisji konkursowej za wyłonienie zwycięzców.

Celem konkursu było inspirowanie twórczości poetyckiej, promowanie wartościowych tekstów literackich, popularyzacja poezji współczesnej oraz integrowanie środowisk lokalnych. Patronat nad konkursem sprawował burmistrz Rypina i starosta powiatu rypińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska