Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód: doradca finansowy

Agnieszka Domka-Rybka
Dużą zaletą przyszłych kandydatów będzie z pewnością wykształcenie kierunkowe
Dużą zaletą przyszłych kandydatów będzie z pewnością wykształcenie kierunkowe infografika radosław fonferek
Coraz więcej młodych, zdolnych i rządnych wyzwań młodych osób wybiera zawód doradcy finansowego.

- Łączy on przyjemność poznawania ludzi i świata z możliwością zarabiania dużych pieniędzy - twierdzi Sebastian Saliński, analityk Gold Finance

Potencjał rośnie w siłę
Promotorem tego zawodu są Stany Zjednoczone, które w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku wypracowały model osobistego doradcy finansowego. Model ten z wielkim sukcesem przyjął się najpierw na rynkach azjatyckich i Europy Zachodniej.Z powodzeniem zakorzenił się również w Polsce. Obecnie w tym zawodzie pracuje w Polsce około 3 tys. osób, to niewiele, w porównaniu z innymi krajami europejskimi (np. Niemcy - 100 tys., Wielka Brytania - 40 tys., Włochy - 35 tys., Hiszpania - 20 tys.).

Jednak z roku na rok w naszym kraju przybywa firm i specjalistów-pośredników, którzy mogą zaoferować w jednym miejscu profesjonalną, sprawną i rzetelną obsługę produktów i usług bankowych, inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych.
Dziś, gdy pośrednia sprzedaż oferty banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych zaczyna stanowić główny udział w rynku (aktualnie ok. 40 proc), nie dziwi to, że również zapotrzebowanie na potencjał ludzki w zawodzie doradcy zaczyna przybierać na sile. Według szacunkowych danych, brakuje kilku lub nawet kilkunastu tysięcy tego typu specjalistów. Myśląc o pracy w tym zawodzie należy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Wymaga ona bowiem dużego zaangażowania, umiejętności świetnej organizacji pracy, systematyczności, samodzielności w działaniu i operatywności. Dużą zaletą przyszłych kandydatów będzie z pewnością wykształcenie kierunkowe (zarządzanie, finanse, ekonomia), doświadczenie oraz wiedza merytoryczna i praktyczna na temat bankowości i finansów, która umożliwi szybką adaptację w zawodzie.

Mają chłonny umysł
Jeśli chodzi jednak o zawód doradcy finansowego, dużo bardziej pożądane są cechy personalne, takie jak: otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, odporność na stres oraz chłonność umysłu (umiejętność szybkiego przetwarzania ogromnej liczby informacji o ofercie firm współpracujących - banków, firm ubezpieczeniowych i przełożenie tego na potrzeby konkretnego klienta). Jest się nad czym zastanawiać, ponieważ praca w zawodzie doradcy finansowego jest ciekawa, dobrze płatna (specjalista zarabia od kilku do kilkunastu tysięcy). Biura doradztwa zapewniają świetne warunki współpracy w młodym, aktywnym zespole, który tworzy kulturę tych organizacji.

- Pracuję w branży finansowej od kilku lat, natomiast w Gold Finance od ponad roku. Rozpoczynając współpracę z moją obecną firmą, nie sądziłem, że da mi ona taką satysfakcję, jaką aktualnie odczuwam. Specyficzny charakter tej pracy daje mi ogromną swobodę w działaniu i samodzielność w planowaniu harmonogramu każdego dnia - opowiada Saliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska