MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto do kochania

tekst i fot. Paweł Marwitz
Taki wyjątkowy widok możemy podziwiać z chełmińskiej Fary
Taki wyjątkowy widok możemy podziwiać z chełmińskiej Fary fot. Autor
Jak szacują przewodnicy - do Chełmna w tym roku przyjechało już ponad 20 tysięcy turystów.

Poza turystami z kraju i Europy coraz częściej do Chełmna trafiają goście z Japonii, Chin, Ameryki, a nawet Afryki.

- Rośnie ilość turystów odwiedzających nasze miasto. Ten rok pod tym względem może być rekordowy - mówi Mariusz Kędzierski, burmistrz miasta. - Pozostaje się tylko cieszyć, bo nowi turyści to dodatkowe wpływy do budżetu miasta, ale także do kieszeni naszych mieszkańców pracujących w handlu, usługach czy gastronomii. Jesteśmy w stanie zakwaterować blisko 200 turystów, a wkrótce miejsc noclegowych będzie jeszcze więcej, bo powstanie kolejny hotel.

Chełmno promuje się hasłem "Miasto zakochanych". Nawiązuje w ten sposób przede wszystkim do znajdujących się w mieście relikwii św. Walentego. Hasło to sprawdza się przede wszystkim 14 lutego, czyli w popularne od kilku lat walentynki.

Pokochajcie nasze miasto!

- Turyści mają zakochiwać się nie tylko w sobie, ale też w naszym mieście - mówi Magdalena Ludwikowska, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji w Urzędzie Miasta w Chełmnie. - Aby tak się działo, proponujemy bogaty wachlarz imprez kulturalnych. Poza walentynkami to także VI Letni Festiwal "Muzyka w zabytkach Chełmna", podczas którego występują artyści światowej sławy. Miasto w tym roku obchodzi 775-lecie nadania praw miejskich, z tej okazji zaprezentowaliśmy m.in. inscenizację średniowiecznego grodu. Na 3 października przygotowujemy imprezę związaną z dniem emisji denara chełmińskiego. Będzie można nabyć dukaty, o określonej wartości i płacić nimi za pewne usługi lub też zachować na pamiątkę.
Zbliżają się też światowe dni turystyki w Chełmnie. To kolejna okazja by wypromować miasto wśród ludzi z branży.

W Chełmnie, dzięki wielu partnerom, imprez kulturalnych nie brakuje. Odbywa się tu min. Jarmark Jaszczurczy, czy Turnieje Rycerskie. Do miasta, na plenerowe warsztaty, zjeżdżają też studenci architektury. Zostawiają swoje prace, z których miasto przygotowuje specjalne albumy.

Odrobina nowoczesności

W Chełmnie można lepiej odnaleźć się dzięki multimedialnym kioskom, w których możemy wyszukać ciekawe zabytki, wysłać wiadomość, czy sprawdzić pogodę.
Teraz lepiej dostępne są też chełmińskie zabytki. Tylko w ubiegłym roku, kiedy otwarto dla zwiedzających wieżę kościoła farnego, miejsce to od maja do końca września odwiedziło 10 tysięcy osób.

Nic dziwnego, że dużo pracy mają chełmińscy przewodnicy.
- Teraz turyści do Chełmna przyjeżdżają na dłużej. Kiedyś zaglądali tutaj dosłownie na chwilę - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, prezes koła przewodników PTTK w Chełmnie.

- Zostają tu na kilka godzin bądź nawet na dwa dni. Turystyka stała się modna, modne stały się też ciekawe "niezadeptane" miasta. Trzeba też powiedzieć, że Polacy zaczęli wybierać zamiast wyjazdów zagranicznych krajowe wyprawy.

Wcześniej turyści przyjeżdżali tu głównie w miesiącach maj - czerwiec. Teraz okres ten wydłużył się i trwa od kwietnia do połowy października. Nasi goście wybierają Chełmno z różnych powodów, albo widzieli film o mieście, albo zachęciła ich nasza strona internetowa, uwagę przykuwa też hasło "Miasto zakochanych. Warto nas odwiedzić, bo Chełmno to unikalne gotyckie miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska