Mundur zobowiązuje, policjanci obchodzili swoje święto

Dodano: 25 lipca 2008, 0:25 Autor:

Wczoraj w Chojnickim Domu Kultury świętowali policjanci. Święto Policji rozpoczęło się od mszy w kościele gimnazjalnym.
Komendant policji Janusz Gierszewski wręcza nominacje.

Komendant policji Janusz Gierszewski wręcza nominacje.

A potem były awanse i nagrody.
- To zawód szczególny, wymagający powołania i społecznej akceptacji - mówił komendant powiatowy policji Janusz Gierszewski. - Policjantem jest się też po pracy, nawet wtedy, gdy zdejmuje się już mundur.

Dominują mężczyźni
Gierszewski pokusił się o ocenę ostatnich dziesięciu lat. Obecnie w chojnickiej policji służy 159 policjantów, w tym 32 proc. w pionie kryminalnym, 64 proc. w prewencji, a 1 proc. w pionie wspomagającym. Dominują mężczyźni, jest ich aż 90 proc. Choć od niedawna coś zaczyna się zmieniać.

Dowodem jest Magda Krut, która od niedawna pilnuje kierowców w sekcji ruchu drogowego. Pierwszą chojnicką poli-cjantką była Monika Mosińską, którą wczoraj awansowano na stopień starszego sierżanta. Generalnie, co warte podkreślenia, chojniccy stróże prawa są młodzi. Średnio mają od 31 do 35 lat, a to dobry prognostyk, gdy ścigają bandytów. Najczęściej mają średnie wykształcenie, ale 24 proc. może się już pochwalić wyższym.

Co cieszy komendanta?
Ich staż pracy to średnio od sześciu do 10 lat pracy. Zarobki może nie należą do najwyższych, średnie wynagrodzenie brutto to 2 tys. 850 zł.
Komendant Gierszewski cieszył się też z ostatnich inwestycji, np. modernizacji komisariatu w Czersku, i planowanych remontów posterunków w Brusach i Charzykowach. 60 proc. policyjnych pojazdów ma od roku do pięciu lat, a 30 proc. od sześciu do dziesięciu lat.

Niebiescy, by wygrywać batalie z przestępcami, muszą być mobilni. W ciągu roku pokonują 480 tys. kilometrów, a do baków wlewają 51 tys. litrów paliwa.

Nie tylko awanse
Za poświęcenie i trud włożony w codzienną pracę nie mogło zabraknąć awansów. Brązową odznakę "Zasłużony Policjant” dostała Sylwia Neubauer. Mianowanie na stopień aspiranta sztabowego otrzymali Roman Bonik i Leszek Superczyń-ski, a na starszego aspiranta Grzegorz Matyszewski. Na stopień aspiranta mianowano Leszka Deptułę, Grzegorza Dudka, Romana Głomskiego, Grzegorza Kleszcza, Iwonę Lange, Tomasza Nieżuraw-skiego, Wiesława Szmagliń-skiego, Jacka Szramkę i Rafała Cybulskiego. Młodsi aspiranci od wczoraj to: Michał Ilnicki, Renata Kwiecińska, Krystian Lange, Mirosław Przytarski, Andrzej Rekowski, Błażej Smentek, Magdalena Stolp, Sylwester Knyba i Dariusz Piekarski.

Sierżantem sztabowym są Adam Cysewski i Karol Szyszka, a starszym sierżantem Grzegorz Filasek, Rafał Halik, Monika Mosińska i Krzysztof Spisak. 16 policjantów odebrało nominacje na stopień sierżanta. To Łukasz Biesek, Michał Brozembach, Karol Cuppa, Anna Fortuńska, Łukasz Kapanka, Dominik Kroplewski, Arkadiusz Nartowski, Anna Orlikowska, Iwona Ringwelska, Krzysztof Rolbiecki, Krzysztof Wardyn, Zbigniew Marasz i Krzysztof Stopa, Marcin Wrobel, Rafał Zieliński i Leszek Konopelski.

Nagrody pieniężne komendanta wojewódzkiego policji odebrali asp. Krzysztof Plata z Czerska i st. sierż. Rafał Halik z sekcji ruchu drogowego. Nagrody pieniężne komendanta powiatowego policji odebrali st. sierż. Renata Konopelska i pracownicy cywilni Anna Nowaczyk i Anna Fels-kowska.

Wyróżnienie "VIRIBUS UNITIS” odebrał burmistrz Brus Witold Ossowski, a "IN CORPORE” Robert Skórczewski, Marek Zblewski, Elżbieta Kręska, Bogdan Kuffel, Tadeusz Porożyński i PWSH "Pomerania”. Rycerzami prewencji kryminalnej mianowano Piotra Jankowskiego, komendanta straży leśnej Nadleśnictwa Przymuszewo oraz Dariusza Cysewskiego i Marka Włodarczaka. Ci ostatni 19 lipca zatrzymali nietrzeźwego kierowcę i przekazali go policjantom.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.