Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusja wokół inowrocławskich topoli

(dan)
- Obecność puchu topolowego świadczy o tym, że rosną tam w znakomitej większości okazy żeńskiej, co jest dla alergików niezmiernie korzystne. Uczulający pyłek jest wytwarzany wyłącznie na okazach męskich - tłumaczy Magdalena Wysztygiel.
- Obecność puchu topolowego świadczy o tym, że rosną tam w znakomitej większości okazy żeńskiej, co jest dla alergików niezmiernie korzystne. Uczulający pyłek jest wytwarzany wyłącznie na okazach męskich - tłumaczy Magdalena Wysztygiel. Fot. DARIUSZ NAWROCKI
Topole rosnące przy inowrocławskim szpitalu to w większości "kobiety". A za kłopoty alrgików odpowiedzialne są topole płci męskiej. To kolejny argument przeciwników wycinania tych drzew.

Dobra wiadomość

Przypomnijmy, że powiat inowrocławski planuje wyciąć 51 topoli rosnących wokół szpitala. "Przyczyną usunięcia drzew jest ich pylenie w okresie wiosennym, co jest utrudnieniem dla wielu pacjentów szpitala i przychodni będących alergikami" - argumentuje dyrekcja szpitala. Opinię tę podważa Magdalena Wysztygiel, lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Magdalena Wysztygiel twierdzi, że ma bardzo dobrą wiadomość dla alergików odwiedzających inowrocławski szpital.

- Obecność puchu topolowego świadczy o tym, że rosną tam w znakomitej większości okazy żeńskiej, co jest dla alergików niezmiernie korzystne. Uczulający pyłek jest wytwarzany wyłącznie na okazach męskich - tłumaczy.

Powody psikania

Pani doktor powołuje się na medyczne źródła naukowe (m. in. na artykuł pt. "Pyłek roślin jako aeroalergen" zamieszczony w witrynie www.alergen.info.pl).

- Rzadko, wbrew powszechnemu mniemaniu, uczulają pyłki topoli, która pyli w marcu i kwietniu. Obecność puchu z topoli zbiega się z obecnością dużej ilości pyłków traw w atmosferze, które choć są same niewidoczne, alergizują. Wielu chorych uczulonych na pyłek traw sądzi więc, że przyczyną dolegliwości występujących w tym okresie jest właśnie topola - tłumaczy.

Przyznaje, że pojawiające się masowo duże ilości puchu mogą działać drażniąco na błonę śluzową nosa i spojówki, ale nie mają właściwości uczulających.

Twierdzi, że organizowane w różnych miastach Polski masowe akcje wycinania topoli są nieuzasadnione. Jej zdaniem niesłusznie obwinia się je o powodowanie uczuleń. Dołącza wiec do grupy ponad setki osób walczących o pozostawienie w spokoju topoli rosnących przy szpitalu.

Zachęcamy do dyskusji na forum www.pomorska.pl. Czekamy również na telefony - 052 357-22-33.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska