Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak motywują pracodawcy?

Agnieszka Domka-Rybka
Karnety na basen, dodatkowe usługi medyczne czy talony, na pewno nie zastąpią pracownikom pensji.
Karnety na basen, dodatkowe usługi medyczne czy talony, na pewno nie zastąpią pracownikom pensji. Fot. sxc
Regionalne firmy rozpieszczają pracowników laptopami, wyjazdami w najdalsze zakątki świata i luksusowymi usługami medycznymi.
Jak motywują pracodawcy?

Każdy szef wie, że skuteczny pracownik to taki, który ma motywację. A ma ją wtedy, gdy firma doceni jego poświęcenie. Dlatego także pracodawcy z Pomorza i Kujaw coraz częściej proponują podwładnym dużo więcej niż tylko dobrą posadę.
Dotyczy to jednak przede wszystkim prywatnych firm, bo zatrudnieni w tzw. sferze budżetowej często mogą liczyć jedynie na ofertę pakietu socjalnego.

Dwa tygodnie w Pekinie
Szkolenia na koszt firmy, wczasy pod gruszą, talony na święta, dofinansowanie kolonii dla dzieci - to dziś już stanowczo za mało, by zatrzymać najlepszego specjalistę w dużym, liczącym się na rynku przedsiębiorstwie. Teraz trzeba mu zapłacić za lojalność, np. służbowym samochodem i telefonem komórkowym.

- Robiliśmy badania wśród pracowników, z których wynika, że najlepszą motywacją są pieniądze, więc wyróżniający się otrzymują specjalne premie - informuje Krzysztof Kłapa, rzecznik sieci Mc Donald's, która posiada swoje restauracje m.in. w naszym województwie. W całej Polsce zatrudnia 12 tys. osób.

- Wkrótce czterech naszych pracowników, trzech szeregowych i jeden menedżer, wyjedzie w nagrodę na dwa tygodnie do Pekinu. Niedawno proponowaliśmy wyjazdy do Austrii na mecze polskiej reprezentacji podczas EURO 2008. Nasi pracownicy byli już też w Tunezji czy Egipcie. Za dobre wyniki w sprzedaży można liczyć na takie prezenty, jak sprzęt AGD czy odtwarzacze mp3.

Najlepsi pracownicy bydgoskiej Jutrzenki (producent słodyczy) również bywają w szerokim świecie. Firma funduje im zagraniczne wycieczki. - Dobra kadra menedżerska może liczyć na darmowe akcje firmy - zdradza Jan Kolański, prezes spółki.

Mondi Packaging Paper Świecie SA wybiera "Menedżera roku". Może on liczyć na dużą nagrodę finansową i dodatkowo wycieczkę zagraniczną. - Naszym najlepszym pracownikom proponujemy też choćby udział w najważniejszych projektach spółki, co oczywiście wiąże się z większymi pieniędzmi - opowiada Maciej Kunda, prezes Mondi.

Toruński Torfarm (polski lider w dystrybucji leków i farmaceutyków) ma za sobą bardzo udany rok - zaowocowała przede wszystkim skuteczność całego zespołu. Zasłużył, by go rozpieszczać choćby luksusowymi usługami w prywatnych klinikach medycznych. - Doceniamy także wkład naszych niepełnosprawnych pracowników. Za poświęcenie dostają laptopy. Sponsorujemy im masaże, bilety do fitness, wczasy i sanatoria - mówią "Pomorskiej" w Torfarmie.

Zajęcia w fitness clubie, bilety na basen i raz w roku duża nagroda finansowa - to ma zachęcać do wydajniejszej pracy w firmie Toruń-Pacific. Zawsze w grudniu wybierają tam "Pracownika roku" i to on otrzymuje wysoką nagrodę pieniężną. Taka osoba musi wyróżniać się m.in.: obowiązkowością, dobrymi kontaktami z przełożonymi i kolegami na równych stanowiskach.

Karnety na basen, żużel i konkursy wędkarskie funduje swoim pracownikom również Polon-Alfa (bydgoski zakład urządzeń dozymetrycznych).

Prawo nie pomaga
Oczywiście, karnety na basen, dodatkowe usługi medyczne czy talony, na pewno nie zastąpią pracownikom pensji. Mogą jednak skutecznie wiązać ich z zakładem. - Niestety, obowiązujące prawo utrudnia stosowanie takich bonusów - komentuje Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. - Przepisy nie mówią jasno, czy są one zwolnione ze składki na ZUS i podatku dochodowego.

Zainteresowanie pracodawców np. kuponami żywieniowymi spadło od 2002 roku, gdy do firm wkroczyli kontrolerzy skarbowi żądając zapłaty podatku od wydawanych kuponów.

W Polsce udział pensji w całkowitym wynagrodzeniu pracownika wynosi 80-90 proc. W Europie Zachodniej jest to ok. 50 proc., a w USA tylko 30 proc. Resztę stanowią premie, kupony żywieniowe, pakiety medyczne itp. Pokazuje to jednoznacznie, że w krajach gospodarki rynkowej jest to standard, przynoszący korzyści i pracownikom, i pracodawcom.
Źródło: KPP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska