Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolar słabszy - tańsze wakacje

(Agnieszka Wirkus)
Dolar może jeszcze stracić na wartości. To zła informacja dla polskich eksporterów, dobra dla planujących zagraniczne wakacje lub zakupy za oceanem.
Dolar słabszy - tańsze wakacje
Infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński

(fot. Infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński)

- Stopy procentowe wynoszą w USA zaledwie dwa procent. To oznacza tanie kredyty hipoteczne, ale też niskie zyski dla tamtejszych inwestorów, którzy wolą przenieść swój kapitał do Europy - tłumaczy Łukasz Wróbel z firmy doradczej Open Finance.

Stracisz w banku...
Zyski tracą też polskie firmy. Mariusz Trojakowski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej ROTR w Rypinie, przyznaje: - Chińczycy wolą kupić więcej tańszego mleka w proszku w Stanach Zjednoczonych, niż w krajach europejskich.

Klienci banków - którzy mają kredyty w dolarach - korzystają z niskiego oprocentowania i niestety muszą się liczyć też z wysoką marżą. Oszczędzający również nie są w najlepszej sytuacji.

- Takie osoby wpłaciły pieniądze do banku, gdy jeden dolar kosztował w przybliżeniu cztery złote - mówi Paweł Majtkowski, ekspert z firmy doradczej Expander. - Nawet jeśli oprocentowanie lokat wynosi trzy procent w skali roku, odsetki nie zrekompensują w pełni strat z powodu coraz niższego kursu. Radziłbym jak najszybciej zabrać pieniądze z banku i wydać je podczas zakupów w USA lub zagranicznych wakacji.

... zaoszczędzisz na urlopie
Wielu Polaków przekonało się, że dolarami warto płacić. W biurach podróży, z którymi udało nam się skontaktować, ceny zagranicznych wycieczek wprawdzie nie spadły, wzrosło jednak zainteresowanie wczasami.

- Zwiększyło się ono o 50 procent w ciągu kilku lat - dodaje Anna Groch, właścicielka Biura Turystyki "Tandem" w Bydgoszczy.

Touroperatorzy przyznają, że Polacy najchętniej odpoczywają w Turcji, Tunezji i Egipcie. Kto był lub wybiera się do tych krajów, wie, że musi zabrać ze sobą dolary. A te oczywiście najlepiej jest kupić po jak najniższym kursie.

Konsumenci chętnie wydają amerykańską walutę. Pytanie tylko, jak długo będzie im się to opłacać.

- Przez najbliższy miesiąc lub dwa, dolar może jeszcze bardziej osłabnąć - mówi Łukasz Wróbel. - Taka sytuacja nie potrwa jednak wiecznie. Jeśli wydarzy się coś złego w polskiej gospodarce - na przykład będzie bardzo wysoka inflacja - dolar ma szansę szybko się wzmocnić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska