Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co na nas poluje w wakacje

GP
Komary, które żyją w naszym klimacie nie są groźne.
Komary, które żyją w naszym klimacie nie są groźne. fot. sxc
Latem polują na nas owady. Chcą kąsać, kłuć, wysysać. Niektóre mogą być niebezpieczne. Alergicy boją się os i pszczół. Wszyscy z niepokojem patrzymy na kleszcze w naszej skórze.

Pszczoły i osy
Żaden z tych owadów - jeśli jesteśmy spokojni - nie zaatakuje nas. Każda pszczoła wie, że gdy użądli człowieka, zginie. Robi to więc tylko w obronie. Natomiast osy i szerszenie to owady z natury agresywne - wiedzą, że mogą żądlić wielokrotnie.
Jeśli nas owad ukąsi, nie drapmy tego miejsca. Nie wyciskajmy jadu, bo tylko zaogniamy stan zapalny, a jad tym lepiej będzie rozprowadzony.

Co zrobić? Jeśli kolec żądła wystaje ze skóry zdrap go paznokciem, następnie obmyj to miejsce ciepłą wodą z mydłem. Na koniec przyłóż zimny kompres lub kostkę lodu.
Alergia objawia się zaczerwieniem i opuchlizną ukąszonego miejsca. Zazwyczaj osoby, które mają alergię na jad, poddają się wcześniej kuracji odczulającej lub mają przy sobie lek, który im pomoże w razie potrzeby. Jeśli zareagowałeś uczuleniem po raz pierwszy od razu jedź do lekarza.

Meszki
Ludzi atakują tylko samice, które wysysają krew. Meszka po ukąszeniu wpuszcza w ranę enzymy, które powodują uczulenia i podrażnienia.
Jak się chronić? Odkryte części ciała dobrze jest posmarować olejkiem eterycznym: waniliowym, lawendowym lub miętowym.

Swędzenie po ukąszeniu złagodzą specjalne żele lub sztyfty. Jeśli ich nie mamy, można zrobić okłady z sody. Jeśli te środki nie pomogą, trzeba się udać do lekarza. W wypadku pokąsania przez meszki, ranę trzeba dodatkowo przemyć wodą utlenioną albo spirytusem. Meszka wbija się głęboko pod skórę i zostawia otwartą ranę, przez którą łatwiej wnikają zarazki

Komary
Komary, które żyją w naszym klimacie nie są groźne. Nie roznoszą bowiem malarii, nie mogą również zarazić nas wirusem HIV. Niestety, po ukąszeniu krwiożerczych samic tych owadów powstają swędzące bąble i zaczerwienienia. Nie wolno tych miejsc drapać, bo można doprowadzić do infekcji.

Żeby zapobiegać pogryzieniom trzeba stosować środki odstraszające. Jeśli już dojdzie do pokąsania, to trzeba zrobić zimny okład z wody, wody z octem lub z alkoholem. Są też preparaty które łagodzą skutki ukąszenia komarzycy.

Kleszcze
Ich ukąszenia mogą być niebezpieczne ponieważ kleszcze roznoszą dwie choroby: boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Przeciwko tej drugiej chorobie można się zaszczepić. Niestety, nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Jeśli już odnajdziemy w naszej skórze kleszcza trzeba go jak najszybciej usunąć. Im dłużej tkwi w skórze, tym większe niebezpieczeństwo zarażenia. W aptekach są specjalne urządzenia do wyciągania kleszczy. Można też zrobić to palcami. Jeśli choć kawałek owada zostanie w ciele trzeba się udać do lekarza. Wizyta będzie również konieczna, gdy w miejscu ukłucia pojawi się zaczerwienienie lub opuchlizna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska