Badanie żywej kropli krwi - pomaga, czy szkodzi?

Dodano: 17 czerwca 2008, 0:25 Autor:

Jedna kropla krwi i wiemy już wszystko o swoim stanie zdrowia? Szarlataneria, wróżbiarstwo czy nowa metoda badania. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Badanie żywej kropli krwi - pomaga, czy szkodzi?

(fot. Fot. Tytus Żmijewski)

- Zgłosiła się do mnie matka z dzieckiem. Po, tzw. badaniu kropli żywej krwi u dziewczynki rozpoznano zagrzybienie całego organizmu. Tymczasem to wierutna bzdura. Leki, które jej podano, wywołały ostry atak alergii - mówi Bożena Ludwikowska dr nauk. med. spec. alergolog i laryngolog dzieci i dorosłych.

To badanie polega na tym, że pobiera się kroplę krwi i ogląda ją pod mikroskopem w dużym powiększeniu.

- Lekarz, na podstawie tego, co zobaczy pod mikroskopem, określa stan równowagi organizmu. Może stwierdzić m. in. zaburzenia trawienia, i przemiany cholesterolu, ryzyko udaru mózgowego, a nawet przyszłe choroby nowotworowe. Dzięki tej metodzie wykrywamy także obecność grzybów, bakterii i wirusów - mówi Ewa Ameryk, organizator takich badań w Bydgoszczy. - Po długoletnich przygotowaniach badania żywej kropli krwi mogę powiedzieć, że diagnozy lekarza są trafne i wiarygodne. Jeżeli pacjenci stosują się do jego wskazań, obserwują zdecydowaną poprawę swojego zdrowia.

Badanie trwa około pół godziny. Kosztuje 140 złotych. Na podstawie wyników lekarz prowadzący pacjenta zleca dietę oraz terapię naturalną. Według Ewy Ameryk lekarze prowadzący badanie są specjalistami w kilku dziedzinach i oprócz tego posiadają odpowiednie przeszkolenie do przeprowadzania takiego badania.

Lekarze jednak krytycznie podchodzą do tej metody.

- Zastanawia mnie, czy można w mikroskopie wszystko zobaczyć. Według mnie nie da się określić stanu immunologicznego na podstawie jednej kropli krwi. W tym celu trzeba przeprowadzić inne badania, w tym w różnych odstępach czasowych. Najbardziej mnie zdumiało jednak to, że można przewidzieć nowotwór i miażdżycę oraz rozpoznać drobnoustroje. Przypomina mi to trochę wróżenie z krwi - mówi prof. Eugenia Gospodarek, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

Profesor zwróciła nam uwagę, że pobranie płynu z organizmu musi odbywać się w sterylnych warunkach. Na skórze bowiem znajdują się grzyby i bakterie, które mogą dostać się do krwi w czasie zabiegu.

- Oceniając próbkę jedynie mikroskopowo można popełnić naprawdę dużo pomyłek. Na pewno nie określimy gatunków wirusów, bakterii, grzybów. Nie dowiemy się też, jak należy leczyć chorego. Każdy z drobnoustrojów inaczej reaguje na pewne leki. My, aby ustalić najlepszy sposób leczenia, przeprowadzamy serię badań, m. in. hodujemy drobnoustroje z materiału pobranego od pacjenta w specjalnych warunkach, badamy ich właściwości biochemiczne, genetyczne, oceniamy wrażliwość na antybiotyki. Orzekanie czegokolwiek na podstawie tylko tej jednej metody może być wielce niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Na podstawie badań mikroskopowych w mikrobiologii można określić jedynie obecność, kształt, układ i wielkość drobnoustrojów. Zazwyczaj dzięki temu badaniu określa się kierunek identyfikacji gatunku np. grzyba.

- We krwi zdrowego człowieka nie powinno być żadnych grzybów. Jeśli są, pacjent natychmiast powinien trafić do specjalisty. Mogą to być naprawdę ciężkie zakażenia -dodaje profesor.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kłopoty z rezerwacją

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.