Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Rozbiórka dworca PKS lada dzień

Wojciech Giedrys [email protected]
Na jednej ze ścian dawnego dworca zawisły plakaty z fragmentami naszego artykułu
Na jednej ze ścian dawnego dworca zawisły plakaty z fragmentami naszego artykułu Fot. Lech Kamiński
Już w czwartek może się rozpocząć rozbiórka dawnego dworca PKS.

Tymczasem na budynku ktoś zawiesił cytaty z naszego kwietniowego artykułu, w którym wyburzeniu gmachu sprzeciwiają się m.in. architekci.

Fragmenty artykułu "Nie dla rozbiórki", który ukazał się pod koniec kwietnia, zawisły na ścianie terminalu kilka dni temu. Na plakatach widnieją wypowiedzi toruńskich konserwatorów i architektów, którzy żałowali, że modernistyczny budynek, który powstał w latach 30. XX w., wkrótce zostanie zrównany z ziemią.

Dworzec szpeci
Jak piesi reagują na te napisy? Wielu zatrzymuje się i z ciekawością czyta cytaty. Dla niektórych losy dawnego dworca są obojętne. Uważają, że budynek nadaje się tylko do rozbiórki. - Ten obiekt jest w fatalnym stanie i szpeci okolicę - usłyszeliśmy od spotkanych tam osób.

Są jednak także tacy, którzy widzą piękno w popadającym w ruinę obiekcie. Rozbiórce gmachu przy ul. Dąbrowskiego sprzeciwia się Jacek Chmielewski, toruński fotografik i miłośnik architektury modernistycznej.

- Ucieszyłem się, gdy na budynku zobaczyłem te plakaty - wyznaje Chmielewski. - W końcu w naszym mieście mówi się o architekturze modernistycznej. To będzie chyba pierwsza rozbiórka, która nie przejdzie bez rozgłosu.

Według Chmielewskiego dawny dworzec jest doskonałym przykładem architektury funkcjonalnej. Przed wojną działał w nim m.in. serwis Fiata. Budynek został zaprojektowany przez Zbigniewa Wahla, architekta miasta z lat 30. XX w. Całość zachowała się do dziś. - Budynek ma piękne, owalne zadaszenie oraz dwupoziomowy zjazd - mówi Chmielewski. - Szkoda, że nie można było go tylko adaptować do nowej funkcji. Przecież ma tam powstać stacja paliw.

Od Budizolu - włocławskiego inwestora, który chce wyburzyć obiekt i postawić w jego miejsce pawilon handlowy - dowiedzieliśmy się, że rozbiórka może ruszyć w najbliższych dniach. 4 czerwca spółka zawiadomiła o takim zamiarze Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. - Musiała tego dokonać na 7 dni przez rozpoczęciem prac - mówi Karol Dargiel, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Toruniu. - Roboty mogą się zacząć w czwartek.

Firma na razie nie chce podawać szczegółów inwestycji. - Na ten temat wypowiemy się wkrótce - obiecuje Arleta Stępkowska z działu marketingu i sprzedaży mieszkań Budizolu. - Jeszcze się nie uprawomocniło pozwolenie na budowę. Plany związane z tym terenem przedstawimy, gdy dokumenty będą prawomocne.

Stacja i pawilon
Całą procedurę prawdopodobnie opóźni strajk pocztowców. Mógł on przeszkodzić w składaniu protestów do decyzji wydanej przez wydział architektury i budownictwa magistratu.

Pawilon handlowy zaprojektował Krzysztof Andrzejewski z bydgoskiej pracowni Arus, która opracowała projekt nowego dworca PKS. W obiekcie znajdą się dwa lokale - o pow. 1051 i 144 m kw. Na tym terenie powstanie także niewielka stacja paliw Statoil.

- Będzie to obiekt typu 1-2-3 - mówi Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil Poland. - Są to małe stacje, które nie mają sklepu i myjni, co oznacza mniejsze koszty i niższe ceny paliw. Budowa stacji potrwa kilka tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska