Strajk, czyli szkolna laba

Dodano: 28 maja 2008, 8:57 Autor:

W większości szkół Inowrocławia, Mogilna i Żnina z powodu strajku nie odbyły się wczoraj lekcje.

Protestowała też duża grupa nauczycieli i pracowników administracyjnych przedszkoli.

Pod opieką

We wszystkich placówkach objętych strajkiem zapewniono dzieciom i uczniom opiekę. Skorzystało z niej jednak niewiele osób. - Tuż przed godziną ósmą rodzice przyprowadzili trójkę uczniów. Jest kilku nauczycieli, którzy w strajku nie uczestniczą i oni zaopiekowali się dziećmi - mówił wczoraj Ryszard Klimaszewski, dyrektor inowrocławskiej SP nr 11. Również w miejscowej SP nr 2 odbyły się zajęcia. Uczestniczyło w nich jedno dziecko. Szerokim kołem omijali swoje szkoły gimnazjaliści. W inowrocławskiej "Jedynce" nie pojawił się żaden uczeń. Podobnie było w Mogilnie. Hieronim Rumianowski, dyrektor tamtejszego gimnazjum zapewniał: - Choć uczniowie nie przyszli, nauczyciele byli gotowi zająć się nimi.

Strajkowały dwa z czterech inowrocławskich publicznych przedszkoli. - W ubiegłym tygodniu informowaliśmy rodziców o akcji protestacyjnej. Dziś nie przyszło ani jedno dziecko - usłyszeliśmy w Przedszkolu nr 2. Dzieciaki pojawiły się natomiast w Przedszkolu nr 14. Bez problemu zorganizowano tam zajęcia dla łączonej grupy składającej się z 19 maluszków. Kłopotów nie było w Mogilnie i rejonie, gdzie kadra większości przedszkoli nie strajkowała i najmłodsi mieli zapewnioną opiekę.

Strajk na wycieczce

Spora grupa nauczycieli, mimo poparcia, w strajku nie uczestniczyła, bo jechała z dzieciakami w Polskę. - Nie dało się już zmienić terminu wycieczki. Wiązało się to z dużymi kosztami dla rodziców - poinformowała Małgorzata Bawolska, dyrektor SP nr 6 w Inowrocławiu. Także spod miejscowej "Jedenastki" odjechały wczoraj aż trzy wycieczkowe autokary.

A kto nie protestował...

Nie wszyscy nauczyciele przystąpili do strajku. W szkołach objętych akcją pozostawali oni w dyspozycji dyrektora. - Nauczyciele, którzy nie strajkują wykonują dziś zajęcia typowo administracyjne. Na przykład porządkują dokumentację i dzienniki - komentował Jerzy Naumann, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu. Normalnie pracowały wczoraj też inowrocławskie placówki integracyjne. Do strajku nie przystąpili również nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Mogilnie oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Strzelnie. Nie protestowali pracownicy Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu. Dlaczego? Ireneusz Zieliński, dyrektor "Dwójki" zauważył: - Jest to decyzja załogi. Nie będę z nią polemizować ani jej komentować, by nie wywoływać niepotrzebnych dyskusji.

Siostra też nauczyciel

W strajku nie uczestniczyły osoby duchowne i wykładające religię. Wyjątkiem był Zespół Publicznych Szkół nr 1 w Żninie. Tam do akcji przyłączyła się siostra z Zakonu Sióstr Służebniczek Maryi. - W naszej placówce wszyscy strajkują. Również siostra podpisała listę. Jest przecież pracownikiem szkoły - nauczycielem mianowanym, zatrudnionym podobnie jak inne panie katechetki - poinformował Jacek Pietraszko, dyrektor placówki. Jak się dowiedzieliśmy, decyzja o tym, że siostry mogą przystąpić do strajku, zapadła po spotkaniu z biskupem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kruszwica > Zerówka w szkole podstawowej?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.