Ponad 5 tys. osób ginie rocznie w Polsce w wypadkach drogowych

Dodano: 16 kwietnia 2008, 20:00 Autor:

Poinformowano o tym podczas konferencji, zorganizowanej przed przypadającym w niedzielę II Ogólnopolskim Dniem Modlitw za Kierowców.
Ponad 5 tys. osób ginie rocznie w Polsce w wypadkach drogowych

(fot. fot. sxc)

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura powiedział, że do każdej parafii w kraju dostarczono plakat z przesłaniem: "Sto lat, nawet tyle nie wystarczy, żeby zapłacić za życie innych" oraz listy do proboszczów. W pismach tych podano statystyki wypadków drogowych, treść modlitw za kierowców i użytkowników dróg oraz apel krajowego duszpasterza kierowców.

Apel ten głosi: "Dane statystyczne są zatrważające: co roku ponad 5 tys. zabitych i dziesięciokrotnie więcej rannych - tyle mamy ofiar nieszczęśliwych zdarzeń na drogach. Te liczby powinny skłonić każdego z nas do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia, w którym ocenimy na ile jesteśmy odpowiedzialni za zagrożenia występujące w ruchu drogowym, czy dostatecznie dbamy o życie własne i innych uczestników tego ruchu. Apeluję zatem do wszystkich kierowców - o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu - o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym!".

Uczestniczący w konferencji nakom. Leszek Jankowski z Komendy Głównej Policji poinformował, że wśród ginących w ciągu roku w wypadkach na polskich drogach ponad tysiąc osób to ludzie młodzi. W ub. roku młodzi ludzie, w wieku 18-24 lat, spowodowali ponad 7 tys. wypadków samochodowych, w których zginęło 860 osób, a motocykliści - 337, w których było 64 ofiary śmiertelne. Jankowski podkreślił, że w ubiegłym roku liczba zabitych w wypadkach drogowych wzrosła o 5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Głównymi przyczynami wypadków na naszych drogach są: nadmierna prędkość, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie oraz prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Krajowe duszpasterstwo kierowców współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wspólnie przygotowano specjalny spot, mówiący o skutkach prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu, który ma trafić do wszystkich kuratoriów oświaty w całym kraju.

Niedziela, 20 kwietnia, została ustanowiona przez Episkopat Polski "Dniem szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach".

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1896 roku - kiedy odnotowano pierwszy wypadek śmiertelny w wyniku wypadku drogowego w Londynie - zginęło na świecie 35 mln osób. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co 30 sekund jeden człowiek. Ok. 40 proc. wszystkich zabitych stanowią dzieci i młodzież. Szacuje się, że w 2020 roku liczba śmiertelnych ofiar może przekroczyć nawet 2 mln osób rocznie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Uroczyste powitanie papieża w Białym Domu

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.