Test szóstoklasistów. Kto pisał - ten zdał

Dodano: 9 kwietnia 2008, 6:00 Autor:

Wczoraj szóstoklasiści pisali sprawdzian na koniec podstawówki. Do testu o 9.00 miało przystąpić blisko 428 tys. uczniów z całej Polski.
Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem.

Zaraz się zacznie! Wczoraj szóstoklasiści z bydgoskiej SP 37 emocjonowali się przed sprawdzianem. (fot. Fot. Jarosław Pruss)

Niestety w wielu szkołach Szczecina i okolic sprawdzian trzeba było odwołać z powodu awarii sieci energetycznej. - U nas, na szczęście, nie było awarii, huraganu. Wszystko odbyło się zgodnie z planem - mówiła wczoraj z ulgą Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, która odpowiada za testowanie uczniów w naszym regionie. W województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim sprawdzian pisało ponad 51 tys. uczniów.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

Tak jak wszyscy szóstoklasiści do rozwiązania dostali test "Jasne jak słońce”. Trzeba było w godzinę uporać się z 25 zadaniami. Uczniowie musieli m.in. na podstawie mapy pogody sporządzić notatkę zapowiadającą, w jakim rejonie Polski będzie jutro słonecznie, a gdzie spodziewane są opady. Mieli też napisać wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe. W sumie za rozwiązanie wszystkich zadań w teście mogą otrzymać 40 punktów, ale sprawdzian ma znaczenie bardziej informacyjne, nie można go oblać.

28 maja wyniki trafią do szkół, a zaświadczenie o punktach zdobytych na sprawdzianie każdy z uczniów odbierze 20 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły.

By odczytać poniższe testy, niezbędne jest posiadanie programu do odczytu plików PDF, np. Adobe Reader.


Zestaw zadań rozwiązywanych podczas sprawdzianu przez szóstoklasistów

"Jasne jak słońce" - taki tytuł nosił zestaw zadań rozwiązywanych wczoraj podczas sprawdzianu przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych w całej Polsce.

W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego i wiersza Joanny Kulmowej "Słońce i sosny". Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z tabeli, porównywania liczb, obliczania wielokrotności liczb i dokonywania działań na ułamkach.

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć długość rzucanego cienia. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksy własne: na podstawie mapy pogody napisać notatkę o przewidywalnej pogodzie oraz wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe.

Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów jest dostępny powyżej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Barcin chce do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy możliwość składania dokumentów do kilku szkół średnich powinna zostać zniesiona?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 67.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.