Jesteś tu: Strona główna TEMAT DNIA Artykuł

Alergia z lumpeksu

Dodano: 6 kwietnia 2008, 0:25 Autor:

- Dzieci nie powinny nosić ubrań z lumpeksów - ostrzegają lekarze. - Środki, którymi odkażane są używane rzeczy, mogą wywołać alergię.
Ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne

Ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne (fot. Fot. sxc)

- Mam trzyletniego synka. Często kupuję mu ciuchy w szmateksie - zdradza pani Anna z Bydgoszczy. - Ostatnio wyszperałam dla niego świetną markową bluzę za 15 zł. Nowa w sklepie firmowym kosztuje 100 zł, a przecież dzieci tak szybko wyrastają. Jednak nigdy nie ubieram go w takie rzeczy bez wcześniejszego wyprania! Zdarza się, że po wyjęciu z pralki nadal mają charakterystyczny zapach. Tak sobie nieraz myślę, że to może być szkodliwe dla zdrowia.

Liszaje przez body
O tym, że tak jest przekonał się mieszkaniec Rzeszowa. Zadzwonił do jednej z lokalnych gazet i poprosił, by ta ostrzegła rodziców: - Żona kupiła naszemu 1,5-rocznemu synkowi body w sklepie z używaną odzieżą. I choć przed ubraniem je wyprała, na ciele Szymka pojawiły się liszaje. Lekarz stwierdził, że przyczyną zmian na skórze, może być to ubranko z ciucholandu.

Niestety, ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne. Z prostej przyczyny: środki używane do odkażania ubrań mają bardzo silne działanie. Może to więc wywołać reakcję uczuleniową u maluchów.

- Odradzałabym więc rodzicom takich zakupów - ostrzega dr Janina Dwornikiewicz, specjalista chorób dziecięcych, neonatolog z Włocławka. - Są przecież sklepy, w których można kupić nowe rzeczy, także tanio. Nie mówię, żeby od razu kupować drogie, firmowe. Na rynku jest bardzo duży wybór ciuszków, zarówno dla bogatszych rodziców, jak i tych, którym gorzej się wiedzie. Naprawdę nie trzeba się ubierać w lumpeksach. A już na pewno należy być bardzo ostrożnym w kupowaniu odzieży dla malutkich dzieci.

Chemia zniszczy brud i bakterie
Dr Dwornikiewicz opowiada, że kilka dni temu przechodziła obok takiego second-handu i nagle "uderzył ją” ten straszny zapach. Pomyślała: - Co za ohydztwo!

Zgodnie z prawem, odzież używana, zanim przekroczy polską granicę i trafi do naszych hurtowni czy sklepów, jest silnie dezynfekowana. To proces chemiczny, który odbywa się w wysokiej temperaturze. Jak wyjaśnia specjalista ds. handlu w firmie Donax (to ogólnopolski dystrybutor odzieży używanej, ma swoją hurtownię patronacką m.in. w Toruniu), trzeba usunąć nie tylko brud, ale również bakterie wywołujące choroby. Po dezynfekcji eksporter odzieży otrzymuje od firmy odkażającej specjalny atest, czyli dowód, że produkt nadaje się do sprzedaży. - Bez niego ciu-chy nie mogą przekroczyć granicy - mówi pracownik Donaksu. - Teraz, gdy zniknęły granice w Europie, strażnicy nadal mają na uwadze samochody przewożące taki towar. Zatrzymują je i kontrolują.

Stanisław Gazda, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy dodaje, że klient, który kupuje w szmateksie, ma prawo poprosić sprzedawcę o pokazanie atestu.
Problem w tym, że taki atest nie uwalnia od niebezpieczeństwa alergii. Gazda uspokaja, że sanepid kontroluje takie punkty (choć nie rutynowo, bo nie ma takich przepisów-red.). - Jedziemy tam zawsze, gdy otrzymujemy zgłoszenie, że są zastrzeżenia do oferowanych rzeczy.

Na szczęście w naszym regionie nie doszło do szczególnych zaniedbań w tej dziedzinie.

---------
T o wszystko daje jednak do myślenia. Połakomienie się na sweterek dla dziecka za 5 złotych, może w przypadku delikatnej skóry skończyć się u alergologa, i to nie na jednej wizycie. Bo leczenie alergii trwa nieraz latami i na pewno kosztuje więcej niż 5 złotych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.