Polonia Bydgoszcz - MDM Dreier Komputery ŻKS Ostrovia Ostrów Wielkopolski na żywo czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Akcjared Artykuł

Dla kogo jubileuszówka?

Dodano: 5 lutego 2008, 0:25 Autor:

W tym roku przechodzę na emeryturę. Przepracowałam ponad 34 lata. Czy otrzymam nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy?
Nagrody jubileuszowe nie są  świadczeniem powszechnym.

Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem powszechnym. (fot. Fot. Digitouch)

Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem powszechnym. Przysługują pracownikom tylko tych zakładów pracy, w których przepisy płacowe przewidują takie świadczenia.

Swoboda pracodawcy
Prawo do nagrody jubileuszowej może wynikać z uregulowań odnoszących się do poszczególnych grup zawodowych np. urzędników lub też z układów zbiorowych pracy czy regulaminów wynagradzania.

Jeżeli nie ma regulacji szczególnych, pracodawcy w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach wynagradzania mogą w swobodny sposób ustalać warunki, od których zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej oraz sposobu obliczania stażu pracy warunkującego otrzymanie nagrody.

Pracodawca może zatem przyjąć, że prawo do omawianego świadczenia zależeć będzie od stażu pracy przebytego u wszystkich dotychczasowych pracodawców lub też ustalić, że praca w konkretnym zakładzie lub branży będzie uwzględniana do obliczania okresu wymaganego do nagrody. Także wysokość jubileuszówki zależy od ustaleń stron. U różnych pracodawców za ten sam okres pracy pracownicy mogą otrzymać nagrody w różnej wysokości.

Jeżeli jednak w danym zakładzie pracy przysługują pracownikom takie nagrody, to pracodawca może samodzielnie ustalić zasady ich nabywania i wypłacania, ale może też skorzystać z przepisów zarządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 23 grudnia 1989 roku w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (M.P. nr 44, poz. 356 ze zm.).

Co się zalicza?
Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się, bez względu na przerwy w zatrudnieniu:
- okresy zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy,
- okresy pracy w prywatnych zakładach pracy, które zostały upaństwowione lub przejęte przez uspołecznione zakłady pracy.

Nie podlegają uwzględnieniu okresy zatrudnienia zakończone rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz wygaśnięciem stosunku pracy wskutek porzucenia pracy.

Wypłata
Pracownik nabywa prawo do nagrody w zakładzie pracy zatrudniającym go w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Wypłata powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do nagrody.

Należy jednak pamiętać , że to pracownik jest obowiązany udowodnić swoje prawo do nagrody, jeżeli w aktach osobowych będących w dyspozycji zakładu pracy brak jest odpowiedniej dokumentacji.

Kiedy wcześniej?
Nagroda jubileuszowa może być wypłacona wcześniej niż w dniu, w którym pracownik nabył do niej prawo. Może to nastąpić, gdy:
- doszło do rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej albo też rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy bądź całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- do okresu uprawniającego do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.