Mundurki w ogniu

Dodano: 24 stycznia 2008, 0:25 Autor:

Wszystko wskazuje na to, że mundurki nie będą obowiązkowe, a o ich przyszłości będą decydowały szkoły.
- Lubię ten mundurek. Podoba mi się - mówi  Ania (pierwsza z prawej). Wyznaje, że nosi go  nawet na zajęcia pozalekcyjne.

- Lubię ten mundurek. Podoba mi się - mówi Ania (pierwsza z prawej). Wyznaje, że nosi go nawet na zajęcia pozalekcyjne.

Wśród uczniów pojawiła się nadzieja, że wreszcie zrzucą z siebie niechciane ubrania.

W Szkole Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu jednakowe pulowerki z logo na piersi noszą wszyscy uczniowie. Spotkaliśmy się z klasą VIe. Dzieci niemal zgodnym chórem powiedziały nam, że z chęcią chodziłyby do szkoły bez mundurków. Dlaczego? - Bo to "przypał" - mówi Adam (w slangu młodzieżowym słowo to oznacza zażenowanie). - Brakuje mi słów, by to inaczej nazwać. Nie lubię tych mundurków. Brzydko wyglądają na innych strojach - tłumaczy. Słowa te wzbudzają aplauz w klasie. Innego zdania jest Ania. - Lubię ten mundurek. Podoba mi się. Wyznaje, że nosi go nawet na zajęcia pozalekcyjne.

Pomysł Giertycha

Na pomysł ubrania dzieci szkół podstawowych i gimnazjów wpadł minister edukacji poprzedniej kadencji Roman Giertych. Parlament podjął specjalną uchwałę. Od 1 września ubiegłego roku dzieci do szkół zaczęły przychodzić w jednokolorowych pulowerkach, kurtkach dżinsowych lub bluzach. Wielu uczniów protestowało na forach internetowych. W olbrzymiej większości podporządkowali się jednak prawu obowiązującemu w Polsce. Najbardziej ucierpieli rodzice, którzy musieli w swoich budżetach domowych wygospodarować pieniądze na zakup mundurków.

Obecna minister edukacji Katarzyna Hall zapowiada, że w przyszłości mundurki nie będą obowiązkowe. Stosownych zmian w ustawie w najbliższej przyszłości ma dokonać parlament. Decyzje o tym, czy mundurki pozostaną w szkołach, będzie najprawdopodobniej podejmowała społeczność szkolna.

Mirosław Jardanowski, dyrektor inowrocławskiej "czwórki" przyznaje, że nie do końca rozumie ogłoszonej publicznie decyzji pani minister. Twierdzi, że najpierw powinna skonsultować to ze szkołami i sprawdzić, jak obowiązek mundurkowy jest realizowany. - Osobiście mam bardzo pozytywny stosunek do mundurków. Uczniowie poprzez jednolity strój identyfikują się ze szkołą. Nikt z nich się nie wyróżnia - tłumaczy.

Podobne zdanie na ten temat ma Jerzy Naumann, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu. - Mundurki likwidują przepaść między bogatymi i ubogimi. Poza tym wiosną i latem piękne brzuszki dziewcząt zostaną przykryte. Nie będzie więc już rewii mody. Młodzież już się do mundurków przyzwyczaiła, rodzice ponieśli już pewne koszty, więc po co to zmieniać - mówi. Zapewnia, że będzie przekonywał rodziców, by w przyszłości szkoła nie zrezygnowała z jednolitych pulowerków.

Spalą na stosie?

Nieco inaczej na ten problem patrzy Wojciech Helak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Inowrocławiu. - Idea wprowadzenia mundurków była oparta na wzorach brytyjskich. Tam mundurki są bardzo estetyczne, ale i bardzo drogie. My realizowaliśmy opcję minimalną, a więc najtańszą, dostosowaną do możliwości rodziców. Efekt jest taki, że mundurki są mało eleganckie - wyznaje. Dyrektor mogileńskiego gimnazjum Hieronim Rumianowski zauważa, że mundurki nie rozwiązują najważniejszych problemów w szkole. - Nie rzutują w żaden sposób na zachowanie, dyscyplinę i kulturę osobistą ucznia - mówi.

Dyrektorzy szkół czekają na konkretne uregulowania prawne w tej sprawie. Później spotkają się z rodzicami i nauczycielami, by podjąć ostateczną decyzję. Rodzice, z którymi rozmawialiśmy są pozytywnie nastawieni do tego, by mundurki w szkołach pozostały. Uczniowie mają nieco inne zdanie. Gimnazjaliści umawiają się już na forach internetowych, by hucznie pożegnać się z niechcianymi przez nich ubraniami. Zapowiadają, że spalą je na specjalnie zorganizowanych imprezach przy ognisku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zapis życia miasta

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.