Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manewry kadrowe

Jadwiga Aleksandrowicz
Do późnych godzin popołudniowych trwała sesja rady gminy Aleksandrów, a większą jej część wypełniły sprawy kadrowe.

O zmianach na funkcjach wiceprzewodniczących mowa była od pewnego czasu. Wcześniej zaczęły się sypać kluby radnych. Po wyborach większość w radzie miał klub "Wspólna gmina", z którego wywodził się przewodniczący Waldemar Bartczak i dwoje wiceprzewodniczących: Małgorzata Polanowska i Jacek Nowak. Wójta Andrzeja Olszewskiego wspierał mniejszy klub Niezależnej Inicjatywy Samorządowej. Jedynym radnym niezależnym był Michał Guślakow, przewodniczący komisji rewizyjnej.

Pękło po sesji podatkowej

- nie ukrywają radni. - Radnych podzielił podatek rolny. Najpierw z większościowego klubu, którym kierowała Małgorzata Polanowska, wystąpili Czesław Czarnecki (przewodniczący komisji rolnej) i Eugeniusz Błaszczyk. Potem radni z obu klubów przegrupowali się i zawiązali nowy, 10 - osobowy klub "Porozumienie na rzecz gminy". Na jego czele stanął Tadeusz Kozłowski, który kierował klubem NIS, który ostatecznie rozwiązał się. Poza klubem "Porozumienie na rzecz gminy" znaleźli się: Małgorzata Polano-wska, Jacek Nowak (oboje wiceprzewodniczący rady), Krzysztof Korzeniewski, Eugeniusz Błaszczyk i Jerzy Sztyler. Teoretycznie tych pięcioro radnych mogłoby założyć własny klub radnych, ale na środowej sesji radny Sztyler oświadczył: - Pozostanę radnym

niezrzeszonym i niezależnym

Powiedział też, że nie będzie brał udziału w "rozgrywkach personalnych." Jak powiedział, tak zrobił: nie uczestniczył w żadnym głosowaniu, które dotyczyło spraw kadrowych. Na początku sesji zabiegał, by zdjąć punkty dotyczące odwołania dotychczasowych i powołania nowych wiceprzewodniczących rady. Nikt go jednak nie poparł.

Małgorzata Polanowska zrezygnowała z funkcji członka komisji zdrowia, oświaty, kultury i sportu, a w swym oświadczeniu, wygłoszonym na sesji, oceniła pracę tego ciała jako nie merytoryczną.

Nie obyło się bez polemiki

z przewodniczącą komisji Emilią Ciesielską. Kolejne oświadczenie radna Polanowska wygłosiła w związku z propozycją odwołania jej i Jacka Nowaka z funkcji wiceprzewodniczących. Skrytykowała m.in. brak współpracy z niektórymi radnymi i pomijanie jej w podziale zadań. Przed głosowaniami opuściła salę. Natomiast radny Nowak, nie polemizował z wnioskiem o odwołanie. Stwierdził, ze rozumie, że wiąże się to z przegrupowaniami radnych, ale miał za złe, ze zwyczajnie, po ludzku nikt z nim na ten temat wcześniej nie porozmawiał. Do końca aktywnie brał udział w sesji.

W tajnym głosowaniu rada wybrała na

nowych wiceprzewodniczących

Czesława Czarneckiego i Jacka Krzyżańskego. Wcześniej do komisji rewizyjnej, w której zwolnił miejsce Czesław Czarnecki, wybrano Emilię Ciesielską.

Po tych przegrupowaniach rada po raz kolejny w tej kadencji musiała przyjąć uchwałę, ustalającą składy swoich komisji stałych. Komisją budżetową kieruje już nie Jerzy Sztyler, a Edward Widz; komisją praworządności, gospodarki przestrzennej, komunalnej, rolnej i etyki - Stanisław Bonowcz (po Czesławie Czarneckim), a komisją zdrowia, oświaty, kultury i sportu (już bez radnej Polanowskiej) nadal Emilia Ciesielska.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska