MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto znać kilka języków

(d-ka)
Pracodawcy, jeżeli nawet nie wymagają od nas znajomości języków obcych, robi na nich wrażenie.
Pracodawcy, jeżeli nawet nie wymagają od nas znajomości języków obcych, robi na nich wrażenie. collage radosław fonferek
Umiejętność władania co najmniej jednym językiem obcym - taki warunek stawiany w ogłoszeniach o pracę to już dziś standard.

Pracodawcy, jeżeli nawet nie wymagają od nas znajomości języków obcych, robi na nich wrażenie. Najlepiej znać angielski, niemiecki lub francuski.

Komputer plus język

Specjaliści, którzy monitorują rynek pracy twierdzą, że nauka języków obcych jest nierozerwalnie związana z wykształceniem. Im jest ono wyższe, tym lepsza znajomość języków.

Według doradców personalnych, dowodem na przewagę, którą daje na rynku pracy władanie językami, jest sytuacja z początku lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas zaczęły powstawać przedstawicielstwa zachodnich koncernów.
Pracowników-poliglotów było niewielu. Co ciekawe, zatrudnienie w tych koncernach znajdowały nie osoby posiadające wyższe wykształcenie, za to doskonale władające językami.

Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Zaczęliśmy uczyć się języków obcych. Stały się one, obok znajomości komputera, podstawowym "wyposażeniem" pracownika, któremu zależy na dobrym stanowisku.
Badania wskazują, że ponad połowa kandydatów do pracy, deklaruje średnią znajomość języka obcego, a co trzeci podaje w dokumentach, iż posługuje się nim biegle.

Istnieje wiele szkół, które uczą języków. Jest więc w czym wybierać. Proponują zarówno tradycyjne metody kształcenia i naukę intensywną lub przyspieszoną. Fachowcy radzą jednak wybierać kursy tradycyjne, gdyż - jak podkreślają - tego rodzaju nauka wymaga systematyczności i rozłożenia materiału w czasie.

57 proc. to potrafi

56 proc. obywateli UE jest w stanie rozmawiać przynajmniej w jednym języku innym niż ojczysty. W znajomości drugiego języka - poza swoim - przodują Luksemburczycy (99 proc.), Słowacy (97 proc.).

Wśród Polaków 57 proc. deklaruje, że zna przynajmniej jeden język obcy. Najczęściej wymieniany jest angielski (23 proc.), na drugim miejscu - rosyjski (16 proc.). Polacy deklarują też znajomość niemieckiego (11 proc.), a także francuskiego, włoskiego i czeskiego (po 1 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska