Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parku Kazimierza Wielkiego

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Do fotografii przed pomnikiem Sienkiewicza pozują Tadeusz Poryszewski i Maksymilian Kasprzak - 1934 rok.
Do fotografii przed pomnikiem Sienkiewicza pozują Tadeusz Poryszewski i Maksymilian Kasprzak - 1934 rok. fot. archiwalna
Co łączy Bydgoszcz z Henrykiem Sienkiewiczem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Otóż ten słynny pisarz ma swój pomnik w naszym mieście.

Czekamy na zdjęcia

Czekamy na zdjęcia

Fotografowaliście się Państwo przy pomniku Henryka Sienkiewicza w parku Kochanowskiego? Pokażcie te zdjęcia naszym Czytelnikom. Czekamy na fotografie pod adresem: Gazeta Pomorska, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz lub pod adresem mailowym: [email protected]

Inicjatorem jego budowy był dr Witold Bełza, pierwszy polski dyrektor bydgoskiej książnicy. W tym celu utworzono najpierw Koło Obywatelskie Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza. Potem przekształcono je w Komitet Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy.

Społeczne kwesty
O projekt momumentu zwrócono się do znakomitego rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Konstantego Laszczki.

Równocześnie wytrwale gromadzono środki konieczne do budowy, m.in. organizując zbiórki, koncerty i odczyty. Inicjatywa spotkała się ze spontanicznym przyjęciem społecznym.

Pomnik stanął w parku Jana Kochanowskiego, w narożniku ulic 20 Stycznia i Słowackiego. Odsłonięto go 31 lipca 1927 roku w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Uroczystość, utrwaloną przez kronikę filmową, transmitowało Polskie Radio. Było to wówczas ewenementem na skalę kraju.

Fotka od "leikowca"
Przy pomniku Henryka Sienkiewicza bydgoszczanie chętnie się fotografowali. - Mam jedno takie zdjęcie w rodzinnym albumie. Miałam wówczas osiem, może dziewięć lat. Jestem ubrana w krótką, jasną sukienkę i kolanówki. Akurat się kłaniałam, gdy fotograf zrobił zdjęcie. Ciekawie to wyszło - jakby mistrz Sienkiewicz górował nade mną. Wówczas jeszcze nie przeczytałam jego dzieł, takich jak: "Potop" czy "Ogniem i mieczem". Dopiero po latach zrozumiałam, kim był ten "zamyślony pan ze zdjęcia" - wspomina po latach Maria Musierowska.

Do parku Kochanowskiego zajrzał też warszawiak Tadeusz Poryszewski, obuwnik, właściciel roweru-balonówki. Gdy tylko zobaczył pomnik, stwierdził, że musi mieć przy nim zdjęcie. Pozował do niego z Maksymilianem Kasprzakiem. - To było w 1934 roku. Miałem wówczas piętnaście lat - wyjaśnia pan Maksymilian.

Na tle pomnika Sienkiewicza sfotografował się również Henryk Skrzypiński. Mały Henio dumnie pozuje w harcerskim mundurku. - Należałem wówczas do 28.

Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej. Zdjęcie jest dla mnie tym cenniejszą pamiątką, że zostało zrobione krótko przed wybuchem II wojny światowej - podkreśla nasz Czytelnik.

Równie cenną pamiątkę ma w rodzinnym albumie Antonina Rączkowiak. - Moja fotografia przed pomnikiem tego słynnego pisarza jest na odwrocie opatrzona datą 1 września 1939 roku. Kilkanaście dni później pomnika już nie było w parku - opowiada nasza Czytelniczka.

Już bez orłów
To prawda. Niestety, jeszcze we wrześniu 1939 roku pomnik Sienkiewicza i dwa kamienne orły stojące obok niego, zostały zniszczone przez hitlerowców podobnie jak wiele innych bydgoskich pamiątek polskości. W 1986 roku, również w parku Kochanowskiego, znów stanął pomnik Henryka Sienkiewicza, ale w nieco zmienionej formie. Zabrakło przy nim m.in. dwóch orłów. Autorem monumentu był Stanisław Horno-Popławski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska