Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkole prawie jak na uniwersytecie

(ea, Ast)
Uczniowie Gimnazjum nr 50 przy ?szóstce? będą mogli uczyć  się niemal jak studenci
Uczniowie Gimnazjum nr 50 przy ?szóstce? będą mogli uczyć się niemal jak studenci Tomasz Czachorowski
W Bydgoszczy przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 ruszyło pierwsze Gimnazjum i Liceum Akademickie.

- Przygotowania do uruchomienia Gimnazjum i Liceum Akademickiego trwały już od lutego - opowiada Iwona Waszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. - W czerwcu podpisaliśmy porozumienie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym.

Akademickie będą dwie pierwsze klasy Gimnazjum nr 50, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6: matematyczno-informatyczna i matematyczno-przyrodnicza oraz cztery pierwsze klasy liceum. - Wspólnie z uniwersytetem analizujemy programy nauczania - wyjaśnia Iwona Waszkiewicz. - Spotkali się już między innymi fizycy i informatycy. Zamierzamy również rozpocząć bliższą współpracę z Wydziałem Telekomunikacji UTP, głównie w zakresie informatyki.

Lekcje fizyki czy chemii staną się więc jeszcze atrakcyjniejsze, ponieważ będą się odbywać w laboratoriach uniwersyteckich. Wykładowcy poprowadzą też zajęcia w "szóstce". Młodzież będzie mogła również uczestniczyć w spotkaniach kół naukowych studentów UTP.

Uczelnia przygotowała jeszcze jedną atrakcyjną propozycję dla najlepszych uczniów "szóstki": będą mogli uczestniczyć w zajęciach dla studentów. Jeśli po ukończeniu szkoły absolwenci liceum wybiorą studia na UTP, część przedmiotów może zostać zaliczona na poczet dalszej nauki.

- Mamy jeszcze miesiąc na dopracowanie wszystkich szczegółów - dodaje Iwona Waszkiewicz. - Wspólne zajęcia z uniwersytetem ruszą w październiku, gdy rozpocznie się rok akademicki.

Z uczelniami zaczyna też współpracować I Liceum Ogólnokształcące. Już w kwietniu szkoła podpisała umowę z Collegium Medicum UMK. Wczoraj podobną zawarto z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Collegium Medicum UMK objęło patronatem naukowym klasy z rozszerzonym programem nauczania biologii, fizyki i chemii. Nauczyciele i uczniowie "jedynki" będą mogli korzystać z laboratoriów i pracowni CM. Pracownicy naukowi uczelni będą prowadzić wykłady w I LO, a najzdolniejsi uczniowie zostaną objęci indywidualnym tokiem nauki. Podobnie będzie wyglądała współpraca z UKW. Uczelnia obejmie opiekę nad resztą klas.

- Z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego chcemy zresztą współpracować jeszcze ściślej - mówi Jarosław Durszewicz, dyrektor I LO. - _Na razie będzie to eksperyment, ale jeżeli wszystko się uda, to od przyszłego roku szkolnego ruszymy z gimnazjum uniwersyteckim. _Start eksperymentu ma zostać ogłoszony 22 września, podczas zjazdu absolwentów I

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska