Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szeroki Kamień > Granica gmin i powiatów

Redakcja
Wieś Szeroki Kamień należy do gminy Barcin. Po sąsiedzku znajdują się miejscowości należące do powiatu mogileńskiego.

Jest takie miejsce w wiosce, w którym grunty znajdujące się po jednej stronie drogi należą do Szerokiego Kamienia, a te po drugiej - już do Pakości. Z wioski widać ogromne hałdy ziemi z terenów kopalni kamienia wapiennego.
- To najmniejsza wieś w gminie, mieszka tu 14 rodzin, w sumie 46 osób - mówi sołtys, Marek Zieliński.

Przez wiele lat funkcję sołtysa pełnił tu jego ojciec i był najdłużej urzędującym sołtysem w gminie. Kiedyś mieszkało tu znacznie więcej osób, po wojnie przybyli tu także Polacy zza Buga. Z czasem wieś się wyludniła. Ludzie sprzedali gospodarstwa i wielu się stąd wyprowadziło. - Mieliśmy tu przed laty zlewnię mleka, a wtedy wielu gospodarzy hodowało krowy. Był też GS-owski sklep - opowiada sołtys. - W wiosce była też siedmioklasowa szkoła. Chodziły do niej nie tylko dzieci z Szerokiego Kamienia, Sła-boszewa, Białych Błót, Bielaw, Wilkowa. Dziś dzieci, już od zerówki, uczą się w Piechcinie.
Przed wojną w Szerokim Kamieniu do Polaków należało zaledwie 5 gospodarstw. Pozostałe były niemieckie. Do dziś mieszkańcy pokazują miejsce, w którym znajdował się niemiecki cmentarz.

W wiosce przed wojną znajdował się też niemiecki sklep, była karczma i sala, w której odbywały się zabawy. -W tej sali to i jeszcze po wojnie organizowane były zabawy. Organizowały je m.in. panie z dzia-lającego tu kiedyś Koła Gospodyń wiejskich - mówi sołtys. Budynek, choć jest zniszczony, stoi do dziś.
O tym, skąd pochodzi nazwa wsi, opowiada pani Józefa Grzybowska, najstarsza, 94-letnia mieszkanka Szerokiego Kamienia: - Być może nazwa jest od tego, że są tutaj ogromne złoża kamienia wapiennego, a jest tego tutaj bardzo dużo-mówi pani Józefa. Według innej wersji nazwa pochodzi od tego, że na tutejszych polach znajduje się dużo kamieni. Pani Józefa wspomina, że kiedyś mieszkało tu dużo ludzi. -Ale albo powyjeżdżali albo pomarli - dodaje.

W latach 60. w wiosce założono studnię z punktem czerpania wody. Była to pierwsza taka studnia na terenie dawnego powiatu szubińskiego, do którego niegdyś Szeroki Kamień należał. Budowa studni była koniecznością, gdyż wskutek działności górniczej w kopalni kamienia wapiennego obniżył się tutaj poziom wód gruntowych. W znajdujących się przy gospodarstwach stawkach woda albo wyschła albo znacznie zmniejszyła się jej ilość. Sołtys przyznaje, że na tych terenach poziom opadów deszczu jest stosunkowo niski. - W tym roku na przykład więcej deszczu spadło tylko w lipcu, ale w maju i czerwcu było sucho.
W Szerokim Kamieniu stoi metalowy krzyż postawiony przez rodzinę Prackich. Przy nim mieszkańcy odprawiają nabożeństwa majowe.
Na Boże Narodzenie przygotowywane są paczki dla mieszkańców.
Do istotnych spraw sołtys zalicza problem dróg.
- Interesuje nas, żeby były u nas dobre drogi - mówi.

Rada sołecka:
Marek Zieliński-sołtys, Katarzyna Grzeszak, Jan Malak

TEKST I FOT.
ADRIANNA WIERSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska